Kai (rasa psa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kai Inu
Ilustracja
Kai
Inne nazwy

Kohshu-tora, Kai Ken, Kai inu

Kraj patronacki

Japonia

Wymiary
Wysokość

53 cm (+/− 3 cm) (psy),
48 cm (+/− 3 cm) (suki)

Masa

16–18 kg

Klasyfikacja
FCI

Grupa V, Sekcja 5,
nr wzorca 317

Wzorce rasy

Kairasa psa należąca, według klasyfikacji FCI, do szpiców i psów w typie pierwotnym, zaliczona do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych. Nie podlega próbom pracy[1].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Rasa ta powstała w XVIII wieku. Wywodzi się od średniej wielkości psów, żyjących w dawnych czasach w Japonii. Pochodzi z rejonów miasta Kai, które obecnie jest pod prefekturą Yamanashi. Hodowane były jako psy myśliwskie. Do zachowania rasy w czystości przyczyniła się ich silna skłonność do tworzenia sfor. W 1934 r. rasa została uznana za „pomnik przyrody”.

Charakter i użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Psy tej rasy są zdecydowane i niezależne, jak większość ras pierwotnych. Są bystre i czujne, wykorzystywane do polowań na dzikie ptactwo, borsuki, dziki, jelenie oraz zające. Poza Japonią jest hodowany w Stanach Zjednoczonych.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Jest to pies krzepki, mocnej budowy. Posiada cechy charakterystyczne dla ras górskich, czyli mocne nogi i rozwinięte stawy skokowe. Ma trójkątne, stojące, lekko pochylone do przodu uszy. Grubą muskularną szyje. Gruby ogon osadzony wysoko i zakręcony nad grzbietem. Proste, dobrze umięśnione nogi. Występuje w umaszczeniach: czarna pręgowana, ruda pręgowana i pręgowana. Dopuszczalne są białe znaczenia na piersiach i brzuchu[2]. Szczenięta Kai rodzą się zwykle jednolicie czarne, pręgowanie pojawia się dopiero w wieku dojrzewania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 194.
  2. Hans Räber: Encyklopedia Psów Rasowych. Warszawa: MULTICO Oficyna Wydawnicza, 1999. ISBN 83-7073-158-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Alderton „Psy”, Wiedza i Życie Warszawa 2006
  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
  • Eva-Maria Krämer Rasy psów, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2003, ISBN 83-7073-372-7.