Kalosz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kalosze do pół łydki
Niskie kalosze nakładane na obuwie

Kalosze (gumowce, gumiaki[1]) – gumowe buty chroniące nogi lub buty przed zamoczeniem. Pierwotnie kalosze nie były obuwiem, lecz osłoną na obuwie. Bardzo niskie, tylko do kostki, zakładano na obuwie, aby chronić obuwie przed ubrudzeniem i zamoczeniem. Po dojściu do terenu zadaszonego można kalosze zdjąć i chodzić w butach czy kapciach. W niektórych państwach ten typ kaloszy jest bardzo popularny i używany do dziś, w Polsce obecnie kalosze w tej formie są rzadko używane.

Inny rodzaj kaloszy, to wyższe (nawet do kolan), gumowe buty używane przez grupy robotnicze pracujących na otwartym powietrzu, np. robotników budowlanych, rolników, a także turystów, wędkarzy, rybaków, grzybiarzy i inne osoby mające często kontakt z mokrym podłożem. Często używane także przez małe dzieci. Ten rodzaj obuwia występuje czasem w handlu jako po prostu "gumowe buty".

Odmianą kaloszy są tzw. gumofilce, tzn. ocieplane buty z gumową podeszwą i stopą oraz filcową cholewą do połowy łydki. Takie buty wykorzystywane są w przemyśle i rolnictwie, a także niekiedy w wojsku, szczególnie zimą.

Coraz częściej guma w kaloszach i gumofilcach zastępowana jest tworzywami sztucznymi - PVC.

Istnieją też specjalistyczne kalosze dla zwierząt, np. dla koni.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gumiak. Słownik języka polskiego PWN. [dostęp 2011-12-13].