Obuwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trzewiki – jeden z rodzajów obuwia
Damskie buty na wysokim obcasie

Obuwie – część ubioru, okrycie stopy oraz często dalszej części nogi. Składa się z podeszwy i cholewki. Najczęstszym materiałem była skóra, chociaż spotyka się również obuwie tekstylne, gumowe czy drewniane. Zmiany w formie zależą od kształtu przedniej części przyszwy i noska oraz od wysokości i kształtu obcasa.

Przeznaczeniem obuwia jest ochrona stóp przed urazami ze strony podłoża i zapewnienie komfortu podczas chodzenia. W zależności od typu, obuwie pełni również dodatkowe funkcje, takie jak zabezpieczenie przed zimnem i wodą, zapewnienie odpowiedniej przyczepności na śliskich powierzchniach, ochrona przed substancjami szkodliwymi i inne. Ważną rolą obuwia, czasami wręcz dominującą, jest uzyskanie odpowiedniego efektu estetycznego w połączeniu z całym ubiorem.

Ze względu na rolę praktyczną rozmiar obuwia powinien być z odpowiednim naddatkiem w stosunku do stopy, zgodnie z opracowaniami wynosi on około 5% długości stopy.[1]

Buty znaleziono na zamrożonym w lodowcu człowieku nazwanym Ötzi, który żył ok. 3300 roku p.n.e. Chodził w nieprzemakalnych butach z jeleniej skóry na niedźwiedziej podeszwie. W buty wkładał słomę z traw dla komfortu i higieny; słomę uwitą w łapcie umacniał plecionką z łyka[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozmiary obuwia, www.rozmiar.com [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-02].
  2. Katka Krosnar: Now you can walk in footsteps of 5,000-year-old Iceman - wearing his boots. telegraph.co.uk, 17 lipca 2005. [dostęp 2019-09-30]. (ang.).