Kamienica przy ulicy Antoniego 36/38 we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica przy ulicy Antoniego 36/38
Ilustracja
Kamienica przy ulicy Antoniego 36/38
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Typ budynku

kamienica

Architekt

Joseph Wittcke

Kondygnacje

cztery

Rozpoczęcie budowy

1898

Ukończenie budowy

1899

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ulicy Antoniego 36/38”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ulicy Antoniego 36/38”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ulicy Antoniego 36/38”
Ziemia51°06′36,75″N 17°01′49,41″E/51,110208 17,030392

Kamienica przy ulicy Antoniego 36/38 – kamienica, znajdująca się przy ulicy Antoniego we Wrocławiu.

Historia kamienicy[edytuj | edytuj kod]

Kamienica została wzniesiona w latach 1898–1899 roku, według projektu Josepha Wittckego. Za jego realizację odpowiedzialny był mistrz murarski Heinrich. Budynek zajmował dwie parcele i był czteroskrzydłowy z wewnętrznym dziedzińcem. Od strony zachodniej przylegał do kościoła św. Antoniego, a od strony południowo-zachodniej sięgał do parceli przy ulicy Włodkowica 25–27. Frontowa część budynku była 3-traktowa, wschodnie skrzydło jednotraktowe, a skrzydła zachodnie i południowe – dwuskrzydłowe. Do każdego skrzydła prowadziły osobne klatki schodowe. Główna część kamienicy od strony ul. Antoniego miała cztery kondygnacje i poddasze. Jej symetryczna kompozycja podkreślona była w skrajnych osiach potrójnymi oknami i ozdobnymi szczytami, na których umieszczono inicjały "O.H". W osi budynku znajdowały się dwa otwory wejściowe (obecnie znajdują się tu okna), a na wyższych kondygnacjach znajdowały się okna podwójne, podwójne zdwojone i w czwartej kondygnacji poczwórne. W części szczytowej znajdowało się potrójne okno nad nim gzyms wieńczący, a następnie półokrągły tympanon z figurą trzymającą maszt flagowy (niezachowana). Druga, trzecia i czwarta kondygnacja wyróżniona jest loggiami i balkonami. Cała elewacja ozdobiona została detalami neogotyckimi, m.in. motywami maswerkowymi i tarczami herbowymi oraz ozdobami neobarokowymi, m.in. postumentami zwieńczonymi kolumnami oraz muszlami w szczytach[1].

Po 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

Działania wojenne w 1945 roku tylko częściowo zniszczyły kamienicę. Nie zachowały się skrzydła budynku i została ona podwyższona o dwie kondygnacje poddasza[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Eysymontt 2011 ↓, s. 196.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]