Kamienica przy ulicy Włodkowica 5–9 we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica przy ulicy Włodkowica 5–9
Symbol zabytku nr rej. A/1087 z dn. 06.10.2008[1]
Ilustracja
Kamienica przy ulicy Włodkowica 5–9
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Adres

ul. Włodkowica 5–9

Typ budynku

kamienica

Kondygnacje

cztery

Ważniejsze przebudowy

2012

Kolejni właściciele

Wrocławska Gmina Żydowska

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ulicy Włodkowica 5–9”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ulicy Włodkowica 5–9”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ulicy Włodkowica 5–9”
Ziemia51°06′29,2428″N 17°01′22,1498″E/51,108123 17,022819

Kamienica przy ulicy Włodkowica 5–9 – zabytkowa kamienica we Wrocławiu, przy ulicy Pawła Włodkowica.

Historia kamienicy[edytuj | edytuj kod]

Tablica pamiątkowa u wejścia do budynku frontowego

Kamienica w obecnym kształcie została zaprojektowana przez Richarda Ehrlicha w 1899 roku. Zleceniodawcą była ówczesna gmina żydowska, której dotychczasowa siedziba znajdowała się przy ulicy Krupniczej 11. Nowy gmach został wzniesiony w miejsce pięciu wcześniej wyburzonych kamienic otaczających synagogę Pod Białym Bocianem. Nowy budynek miał kształt litery "U" i obejmował dziedziniec synagogi. W centralnej części czterokondygnacyjnego budynku umieszczono sień przejazdową nad która wzniesiono wieżyczkę zegarową. Fasada budynku została przyozdobiona detalami w stylu eklektyzmu, m.in. maszkaronami i kartuszami. Do roku 1943, na parterze budynku frontowego znajdowały się sklepy a w skrzydle bocznym hurtownia papieru. Wyższe pomieszczenia zajmowały biura zarządu gminy żydowskiej, mieszkanie rabina i kantona oraz duża sala posiedzeń i siedziby różnych instytucji dobroczynnych. W części zachodniej znajdowała się szkoła religijna, biblioteka oraz archiwum gminy. W pomieszczeniach piwnicznych znajdowała się mykwa do rytualnych obmywań i łaźnia a nad nią sala modlitewna. Do dnia obecnego zachowały się oryginalne secesyjne szyldy sklepowe[2].

Po 1945[edytuj | edytuj kod]

Od 1945 roku w budynku ma swoją siedzibę polska gmina żydowska pozostałe pomieszczenia zostały przystosowane na mieszkania komunalne. Jego mieszkańcami byli m.in. żydowski reżyser teatralny i malarz Jakub Rotbaum oraz jego siostra, reżyserka operowa Lia Rotbaum. Stań techniczny kamienicy sukcesywnie pogarszał się. Dopiero w 2012 roku przystąpiono do sukcesywnej odnowy elewacji frontowej i tej od strony dziedzińca[3].

Obecnie na parterze budynku frontowego znajduje się restauracja La Maddalena oraz Centrum Informacji Żydowskiej i księgarnio-kawiarnia Cocofli[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]