Kamienice przy ul. Ignacego Paderewskiego 10 i 12 w Kielcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienice przy ul. Ignacego Paderewskiego 10 i 12 w Kielcach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kielce

Adres

ul. Ignacego Paderewskiego 10 i 12

Kondygnacje

4

Położenie na mapie Kielc
Mapa konturowa Kielc, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kamienice przy ul. Ignacego Paderewskiego 10 i 12 w Kielcach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienice przy ul. Ignacego Paderewskiego 10 i 12 w Kielcach”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kamienice przy ul. Ignacego Paderewskiego 10 i 12 w Kielcach”
Ziemia50°52′12,89″N 20°37′21,52″E/50,870247 20,622644

Kamienice przy ul. Ignacego Paderewskiego 10 i 12 w Kielcachfunkcjonalistyczne kamienice z okresu dwudziestolecia międzywojennego, znajdujące się u zbiegu ulic Solnej i Ignacego Paderewskiego (dawniej Ferdinanda Focha) w Kielcach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kamienice powstały według projektu architekta Romualda Kasickiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego uznawane wówczas za bardzo okazałe i nowatorskie[1]. Od 1935 roku budynek kamienicy przy ul. Ignacego Paderewskiego 12 znajdował się w dyspozycji Policji Państwowej[2]. W okresie II wojny światowej w kamienicy tej mieściła się siedziba tajnej policji nazistowskich władz okupacyjnych Gestapo. Areszt dla więźniów znajdował się w piwnicach budynku. Według prof. Stanisława Meduckiego – historyka z Politechniki Świętokrzyskiej, aresztowanych – bito młotkami, pejczami, kopano, wkładali ofiarom palce w drzwi, podwieszali do sufitu, razili prądem i tłukli na śmierć. Zgodnie z relacją rodziny wśród przetrzymywanych w areszcie był między innymi zamordowany później harcerz Szarych Szeregów i kurier AK Wojciech Szczepaniak. Od stycznia 1945 roku po wkroczeniu do Kielc wojsk sowieckich, według ustaleń historyków dotychczasowy areszt gestapo został przekształcony na siedzibę NKWD i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, skąd koordynowano działania bezpieki w regionie. W kolejnych latach kamienicą przy ul. Ignacego Paderewskiego 10 dysponowała Milicja Obywatelska[3].

W marcu 2014 roku właściciel budynków firma Dorbud S.A. uzyskała zezwolenia na rozbiórkę obu kamienic[4]. Zgodę wydał między innymi wojewódzki konserwator zabytków Janusz Cedro. Na miejscu obecnych kamienic prywatny inwestor planował budowę budynku usługowego z garażem podziemnym[1].

Znaczenie historyczne[edytuj | edytuj kod]

W piwnicach budynków pozostały między innymi oryginalne kraty w oknach, częściowe wyposażenie w tym drzwi do cel z judaszami z okresu działalności aresztu NKWD i UBP[3]. Budynki zostały włączone do Gminnej Ewidencji Zabytków miasta Kielce[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kamienice przy Paderewskiego wyburzą wiosną? Powstanie tam coś "zupełnie nowego, nie zwykłe mieszkania". kielce.gazeta.pl/kielce. [dostęp 2013-02-11]. (pol.).
  2. Zagrożone kolejne miejsce w którym powinno upamiętnić się ofiary nazistowskich i komunistycznych zbrodni. warszawawpigulce.pl. [dostęp 2013-02-11]. (pol.).
  3. a b Ta kamienica była katownią. echodnia.eu. [dostęp 2013-02-11]. (pol.).
  4. Wyborcza.pl [online], kielce.wyborcza.pl [dostęp 2022-03-31].
  5. Paderewskiego 10 i 12 w Kielce. kolekcjonerzyczasu.pl. [dostęp 2017-08-14]. (pol.).