Kamionka (dopływ Piertanki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamionka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Potok
Długość 4,5 km
Źródło
Miejsce Jezioro Koleśne
Ujście
Recypient Piertanka (jezioro Pierty)
Współrzędne

54°06′02″N 23°04′15″E/54,100556 23,070833

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Kamionkapotok łączący Jezioro Koleśne (w zespole jezior huciańskich) z jeziorem Pierty. Ma długość 4,5 km[potrzebny przypis].

Wzdłuż rzeki Kamionki występują zarówno odcinki przypominające górski potok, gdzie rzeka płynie wartko kamienistym korytem, jak i stagnujące przed bobrowymi tamami szerokie rozlewiska – o ledwo zauważalnym przepływie, mulistym dnie i z obfitą roślinnością wodną. Rzeka miejscami płynie jarem głębokości 10–15 m, w całości porośniętym lasem z licznymi śladami bytowania bobrów. Kamionka stanowi rezerwat ścisły i nie jest udostępniona dla ruchu turystycznego. Szlaki turystyczne dwukrotnie przecinają koryto rzeki – w Hucie i w Leszczewie. Lasy otaczające rzekę obfitują w wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt[1].

Rzeka płynie przez bory sosnowo-świerkowe Wigierskiego Parku Narodowego. Jej koryto jest wcięte w głęboką dolinę o dość dużych zboczach. Przypomina potok górski, gdyż nagromadzona jest dość duża ilość kamieni i rzeka ma duży spadek wody[potrzebny przypis]. Liczne jej rozlewiska, kotliny, zatorfione obniżenia porasta las łęgowy z olszą, osiką, brzozą wierzbiną i łoziną. Powstały tu dwa rezerwaty faunistyczno-florystyczne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. Borejszo, M. Kamiński, L Krzysztofiak, Z. Szkiruć – Wigierski Park Narodowy, Przewodnik Kieszonkowy, Warszawa 2003.