Pierty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pierty
Perty
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Region

Pojezierze Wschodniosuwalskie

Morfometria
Powierzchnia

2,28[1] km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


10[1] m
38[1] m

Położenie na mapie gminy wiejskiej Suwałki
Mapa konturowa gminy wiejskiej Suwałki, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pierty”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pierty”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pierty”
Położenie na mapie powiatu suwalskiego
Mapa konturowa powiatu suwalskiego, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pierty”
Ziemia54°06′13″N 23°04′38″E/54,103611 23,077222

Pierty (Perty) – jezioro o powierzchni 2,28 km² położone w północno-wschodniej Polsce, na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, w woj. podlaskie, powiat suwalski, gmina Suwałki (na wschód od Suwałk). Poprzez jezioro Omułówek łączy się ono z jeziorem Wigry[1].

Maksymalna głębokość wynosi 38 m, średnia zaś – ok. 10 m. Jest to typowe jezioro eutroficzne, charakteryzujące się bujną roślinnością (ok. 1/6 powierzchni), małą przejrzystością wody oraz mulistym dnem[1].

Żyje tutaj wiele gatunków ryb, a są to między innymi: sieja, węgorz, szczupak, lin, okoń, płoć, miętus pospolity, wzdręga, ukleja, leszcz, kleń, a nawet sandacz[1].

Na jeziorze znajduje się niewielka wyspa o powierzchni 0,3 ha nazwana Ostrówkiem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Jezioro Pierty na portalu wedkuje.pl. [dostęp 2011-12-18].