Kanał Ducki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanał Ducki
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Droga wodna

System Kanału Elbląskiego i jezior Pojezierza Iławskiego

Lata budowy

1845-50

Długość

890 m

Początek
Akwen

Bartężek

współrzędne

53°50′45″N 19°49′30″E/53,845833 19,825000

Koniec
Akwen

Ruda Woda

współrzędne

53°50′51″N 19°48′51″E/53,847500 19,814167

Położenie na mapie gminy Morąg
Mapa konturowa gminy Morąg, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „początek”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „początek”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „początek”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie powiatu ostródzkiego
Mapa konturowa powiatu ostródzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „początek”, natomiast blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „koniec”

Kanał Ducki (dawniej Kanał Bartnicki) – kanał na Pojezierzu Iławskim; łączy jezioro Ruda Woda z jeziorem Bartężek; długość ok. 1 km.

Kanał Ducki jest atrakcyjny w turystyce wodnej, ponieważ wchodzi w skład zespołu wodnego Kanału Elbląskiego. Łodzie głębiej zanurzone oraz silnikowe powinny jednak zachować ostrożność, gdyż głębokość kanału spada miejscami poniżej 40 cm. Brzegi kanału są zalesione na całej długości, co podwyższa jego atrakcyjność krajobrazową. Na początku kanału od strony jeziora Ruda Woda, położony jest betonowy most na leśnej drodze wykorzystywanej głównie w gospodarce leśnej.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych[1], kanał ma klasę żeglowną Ia.

Nazwa Kanał Ducki (Dutz Kanal, po polsku niegdyś także Kanał Duc) jest oryginalną nazwą kanału, stosowaną od jego powstania - używał jej już Georg Jacob Steenke, budowniczy Kanału Elbląskiego, a tym samym Duckiego. Nazwa "Bartnicki" została błędnie zapisana w zarządzeniu z 4 kwietnia 1950 r., a pochodziła od równie błędnej nazwy jeziora Bartężek, którego nazwę wtedy zapisano jako jezioro Bartnickie. Nazwę Kanał Ducki oficjalnie przywrócono rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 grudnia 2018 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 2447)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Włodzimierz Antkowiak: Przewodnik turystyczny z opisami szlaków wodnych w ramach mapy turystycznej "Kanał Elbląski, Jeziorak i okolice" skala 1:60 000. Wydawnictwo Eko-Kapio, Sopot.