Przejdź do zawartości

Kaplica pamięci ochotników bułgarskich w Kiszyniowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica pamięci ochotników bułgarskich
(cerkiew Wszystkich Świętych)
Capela în memoria voluntarilor bulgari
cerkiew-pomnik
Ilustracja
Państwo

 Mołdawia

Miejscowość

Kiszyniów

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Mołdawski Kościół Prawosławny

Eparchia

kiszyniowska

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Wspomnienie liturgiczne

1. niedziela po Pięćdziesiątnicy

Położenie na mapie Kiszyniowa
Mapa konturowa Kiszyniowa, u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica pamięci ochotników bułgarskich (cerkiew Wszystkich Świętych)”
Położenie na mapie Mołdawii
Mapa konturowa Mołdawii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica pamięci ochotników bułgarskich (cerkiew Wszystkich Świętych)”
Ziemia47°02′16,0″N 28°51′48,2″E/47,037778 28,863389

Kaplica pamięci ochotników bułgarskich (rum. Capela în memoria voluntarilor bulgari) – zabytkowa prawosławna cerkiew w Kiszyniowie, w dzielnicy Rîșcani. Wzniesiona w miejscu, gdzie 12 kwietnia 1877 r. odbył się przegląd wojsk rosyjskich wraz z towarzyszącymi im ochotnikami pochodzenia bułgarskiego i mołdawskiego, zanim oddziały te udały się na wojnę z Turcją.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Niewielka cerkiew została wzniesiona na terenie dawnego hipodromu, gdzie 12 kwietnia 1877 r. odbył się przegląd oddziałów rosyjskich oraz grup ochotników bułgarskich i mołdawskich udających się na wojnę z Turcją. Wcześniej ochotnicy bułgarscy w tym właśnie miejscu odbywali szkolenie wojskowe[1].

Cerkiew, której patronem został św. Aleksander Newski, została wyświęcona w 1882 r. przez arcybiskupa kiszyniowskiego i chocimskiego Pawła[2]. Autorem projektu świątyni był miejski architekt Kiszyniowa Leopold Szejdewandt[3]. Pierwotnie budynek był częścią kompleksu domu inwalidów wojny z Turcją[2].

W dwudziestoleciu międzywojennym obiekt przestał być użytkowany liturgicznie i został zaadaptowany na magazyn należący do nieodległego kiszyniowskiego lotniska. Następnie urządzono w nim kasę, gdzie pracownicy lotniska otrzymywali wypłatę[3]. Później budynek został całkowicie porzucony i miał zostać w latach 60. XX wieku zburzony. Mieszkańcy pobliskiej ulicy skutecznie protestowali jednak przeciwko rozbiórce[2]. W 1969 r. w dawnej cerkwi urządzone zostało muzeum ochotników bułgarskich[3]. Trzy lata wcześniej w niewielkiej odległości od budynku wzniesiono obelisk pamięci tychże ochotników[1].

Na początku lat 90. budynek został zwrócony Mołdawskiemu Kościołowi Prawosławnemu[3]. Po przywróceniu budynku do użytku liturgicznego zmieniono jego wezwanie na Wszystkich Świętych[2].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Kaplica została wzniesiona na planie ośmioboku, bez przedsionka, w stylu neorosyjskim z elementami neoklasycystycznymi[4]. Budowlę wieńczy dach hełmowy z latarnią. W latach 90. i ponownie w 2011 r. obiekt został – bez zezwolenia mołdawskiego Ministerstwa Kultury i mimo protestów aktywistów miejskich[2] – rozbudowany, a w jego wnętrzu wykonano nową dekorację malarską, co doprowadziło do poważnego przekształcenia zabytkowego budynku[4][3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Обелиск болгарских ополченцев [online], www.borm-md.org [dostęp 2018-10-16] (ros.).
  2. a b c d e Capela în memoria voluntarilor bulgari, „Chisinau, orasul meu”, 20 maja 2011 [dostęp 2018-10-16] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-16] (ang.).
  3. a b c d e Часовня в честь болгарских ополченцев. История [online], oldchisinau.com [dostęp 2018-10-16] (ros.).
  4. a b Dimo, 6 – Capela în memoria voluntarilor bulgari [online], www.monument.sit.md [dostęp 2018-10-16] (rum.).