Karabin Howa 64-Shiki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Howa 64-Shiki
Ilustracja
Państwo  Japonia
Producent Howa Machinery Company
Rodzaj karabin automatyczny
Dane techniczne
Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 x 51 mm NATO
Magazynek pudełkowy, 20 nab.
Wymiary
Długość 990 mm
Długość lufy 450 mm
Masa
broni 4,4 kg (z dwójnogiem)
wyposażenia dodatkowego 0,24 kg (pusty magazynek)
0,72 kg (pełny magazynek)
Inne
Prędkość pocz. pocisku 700 m/s (amunicja japońska)
800 m/s (amunicja standardowa)
Szybkostrzelność teoretyczna 500 strz/min
Zasięg skuteczny 400 m

Howa 64-Shiki (Type 64) – japoński karabin automatyczny. Przepisowy karabin Japońskich Sił Samoobrony od lat 60. W latach 90. zastąpiony przez karabin Howa 89-Shiki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Żołnierz japoński z karabinem 64-Shiki

Po ponownym utworzeniu armii japońskiej w latach 60. w Japonii rozpoczęto prace nad bronią mającą wejść na jej uzbrojenie. Karabin miała skonstruować firma Howa Machinery Company z Nagoi, a głównym konstruktorem został gen. K. Iwashita. Kierowany przez niego zespół opracował kilka prototypów, z których ostatni został przyjęty do uzbrojenia w połowie lat 60. jako karabin 64-Shiki.

Japończycy uznali, że nabój 7,62 × 51 mm NATO jest zbyt silny dla karabinu automatycznego. Dlatego karabin miał strzelać zmodyfikowaną amunicją, która przy identycznych wymiarach zewnętrznych jak nabój NATO była elaborowana mniejszą o 10% ilością prochu. Dzięki stosunkowo wysokiej masie karabinu i osłabionej amunicji odrzut karabinu 64-Shiki jest mniejszy niż innych karabinów kalibru 7,62 mm NATO. Z karabinu 64-Shiki można strzelać standardową amunicją NATO po przestawieniu regulatora gazowego.

Do 1989 roku karabin Type 89 należał obok ukm-u Model 62 i pistoletu maszynowego Model 66 stanowił podstawowe uzbrojenie japońskiej piechoty. W 1989 roku wprowadzono do uzbrojenia karabin szturmowy 89-Shiki kalibru 5,56 mm NATO. W następnych latach wyparł on karabin 64-Shiki z uzbrojenia jednostek liniowych, ale 64-Shiki jest nadal używany w przez jednostki rezerwowe.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Karabin 64-Shiki jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odprowadzanie części gazów prochowych przez boczny otwór lufy. Broń wyposażona jest w regulator gazowy. Regulator gazowy ma trzy położenia: do strzelania amunicją japońską, do strzelania standardową amunicją NATO i do miotania granatami nasadkowymi (przy tej nastawie komora gazowa jest odcięta od lufy i konieczne jest ręczne przeładowanie po każdym strzale). Howa 64-Shiki strzela z zamka zamkniętego. Zamek ryglowany przez przekoszenie w płaszczyźnie pionowej. Mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Dźwignia przełącznika rodzaju ognia pełni jednocześnie funkcję bezpiecznika.

64-Shiki jest bronią zasilaną z magazynków 20-nabojowych.

Lufa zakończona tłumikiem płomienia pełniącym także funkcję osłabiacza odrzutu. Lufa ma 4 bruzdy prawoskrętne.

Kolba stała. Na końcu łoża przymocowany lekki dwójnóg. Przyrządy celownicze mechaniczne (celownik z przeziernikiem).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Kochański: Broń strzelecka lat osiemdziesiątych. Warszawa: Wydawnictwo Bellona, 1991. ISBN 83-11-07784-3.