Karl Friedrich von Conradi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karl Friedrich von Conradi
Data i miejsce urodzenia 25 czerwca 1742
Gdańsk
Data i miejsce śmierci 12 lipca 1798
Gdańsk
Miejsce spoczynku Kościół NMP w Gdańsku
Zabytkowa tablica pamiątkowa nad wejściem głównym Conradinum, z trzema najważniejszymi datami w historii szkoły: 1794, 1801, 1900

Karl Friedrich von Conradi (ur. 25 czerwca 1742 w Gdańsku, zm. 12 lipca 1798 tamże[1]) – był zamożnym mieszczaninem gdańskim, fundatorem szkoły nazwanej od jego nazwiska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojcem był jeden z ostatnich przedrozbiorowych burmistrzów Gdańska Eduard Friedrich von Conradi, a matką Anna Elżbieta z d. Schwartzwald, córka burmistrza Johanna Carla Schwartzwalda i jedyna dziedziczka majątku Schwartzwaldów. Karl Friedrich nie poszedł w ślady ojca. W młodości podróżował po Europie zachodniej, gdzie zapoznał się z liberalnymi ideami oświeceniowymi. Był powiązany z wolnomularstwem. Król Stanisław August Poniatowski nadał mu tytuł szambelana. Po śmierci matki (1786) Karl Friedrich stał się dziedzicem znacznych dóbr ziemskich położonych na Żuławach Gdańskich (Mokry Dwór, Dziewięć Włók, Wiślina) i wysoczyźnie gdańskiej (m. in. Sulmin, Otomin, Rębowo, Jankowo, Głębokie, Bąkowo). Ponieważ nie ożenił się i nie miał spadkobierców, pod wpływem idei filantropijnych postanowił przeznaczyć swój majątek na utworzenie szkoły wraz z zakładem wychowawczym. Testament zawierający taką wolę został spisany 28 listopada 1794. Karl Friedrich Conradi zmarł cztery lata później w wieku 56 lat. Jego ciało złożono do grobu babki, Korduli Konstancji Hein, w Kościele Mariackim w Gdańsku, gdzie do dziś istnieje upamiętniająca go płyta nagrobna.

Ufundowana przez niego szkoła, nazwana "Conradinum", rozpoczęła działalność w Jankowie niedaleko Gdańska, w 1801. Od 1900 znajduje się w nowej siedzibie, w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz.

W okresie Wolnego Miasta Gdańska imię Conradiego (Conradiweg) nosiła obecna ulica Stanisława Konarskiego w Gdańsku-Wrzeszczu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Płyta nagrobna Conradiego. bazylikamariacka.pl.
  2. Dawne nazwy ulic gdańskich (pol.). [dostęp 2019-02-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]