Karta Socjalna Wspólnoty Europejskiej
Karta Socjalna Wspólnoty Europejskiej[1], Karta podstawowych praw socjalnych pracowników[1], Wspólnotowa Karta Socjalnych Praw Podstawowych[2] (fr. La Charte communautaire des drois sociaux fondamentaux des travailleurs, niem. Strasbourg Charter) – polityczna deklaracja przywódców państw i rządów Wspólnoty Europejskiej (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii), podpisana 9 grudnia 1989 na posiedzeniu w Strasburgu.
Pomysł Wspólnotowej Karty Socjalnej powstał w czasie prezydencji Belgii we Wspólnocie Europejskiej w pierwszej połowie 1987 r. Poprzedziło ja przyjęcie przez Belgię podobnej karty w swoim kraju.
Karta obejmowała dwanaście podstawowych praw[3]:
- Swoboda poruszania się i wyboru miejsca zamieszkania
- Zatrudnienie i wynagrodzenie za pracę
- Poprawa warunków życia i pracy
- Ochrona socjalna
- Swoboda zrzeszania się i negocjowanie umów zbiorowych
- Kształcenie zawodowe
- Równe traktowanie mężczyzn i kobiet
- Informowanie, uwzględnianie opinii pracobiorców i współdziałanie
- Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo w pracy
- Ochrona dzieci i młodzieży
- Opieka nad ludźmi starszymi
- Opieka nad niepełnosprawnymi
W latach 1990 i 1991 r. prowadzono dyskusje nad sposobem wprowadzania Karty w życie. Brak zgody Wielkiej Brytanii na włączenie Karty do Traktatu rzymskiego doprowadził do przyjęcia innego rozwiązania. Jej zasady zostały dołączone w Protokole i Porozumieniu w sprawie polityki socjalnej do Traktatu z Maastricht 7 lutego 1992 roku. Karta nie ma jednak mocy wiążącej a zawarte w niej prawa nie podlegają zaskarżeniu. W protokole stwierdzono też, że w wypełnianiu jego założeń nie będzie brała udziału Wielka Brytania i Dania, a uchwały w sprawach regulowanych protokołem będą podejmowane większością głosów[4][martwy link].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Karta Socjalna Wspólnoty Europejskiej, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2023-05-14] .
- ↑ Europejski Filar Praw Społecznych a Rola Europejskiej Karty Społecznej w Porządku Prawnym Unii Europejskiej [online], s. 18 .
- ↑ Treść Karty podstawowych praw socjalnych pracowników. [dostęp 2015-05-07]. (pol.).
- ↑ www.cie.gov.pl. 2003-08-07. [dostęp 2015-05-07]. (pol.).