Karta motorowerowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wzór karty motorowerowej i rowerowej obowiązujący od 2004 do 2013 r. (fragment z Dziennika Ustaw z opisem)

Karta motorowerowa – dokument uprawniający do kierowania motorowerem. Karta motorowerowa obowiązywała przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami. W okresie przejściowym, uprawnia do kierowania osoby, którym dokument został wydany przed 19 stycznia 2013 roku[1].

Karta motorowerowa była wymagana od osoby, która nie ukończyła 18. roku życia. W Polsce kartę motorowerową mogły uzyskać osoby, które ukończyły 13 lat. Szkolenie prowadzono w gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej lub szkole ponadpodstawowej, a po szkoleniu konieczne było zdanie egzaminu. Dokument wydawał nieodpłatnie i bezterminowo dyrektor jednej z ww. szkół.

Aby poruszać się motorowerem, niezależnie od wieku, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii AM (chyba, że kierujący posiada kategorię A, A1, A2, T, B1 lub B). Osoby, które korzystają zatem z motorowerów, powinny jak najszybciej wymienić kartę motorowerową na prawo jazdy kat. AM. Wymiana dokumentu dla osoby posiadającej kartę wiązać się będzie z wydatkiem rzędu 100,5 zł opłaty administracyjnej za wydanie dokumentu.

Przyjęta w styczniu 2011 r. ustawa o kierujących pojazdami, która zaczęła obowiązywać w styczniu 2013 r. zlikwidowała kartę motorowerową i zastąpiła ją prawem jazdy kat. AM. Prawo jazdy kategorii AM nie jest wymagane od osób, które uzyskały 18 lat przed wejściem ustawy w życie[2][3]. Taka osoba powinna posiadać dokument potwierdzający osiągnięcie 18. roku życia – dokument tożsamości (np. dowód osobisty) czy prawo jazdy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy