Karta motorowerowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wzór karty motorowerowej i rowerowej obowiązujący od 2004 do 2013 r. (fragment z Dziennika Ustaw z opisem)

Karta motorowerowa – dokument uprawniający do kierowania motorowerem. Karta motorowerowa obowiązywała przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami. W okresie przejściowym, uprawnia do kierowania osoby, którym dokument został wydany przed 19 stycznia 2013 roku[1].

Karta motorowerowa była wymagana od osoby, która nie ukończyła 18. roku życia. W Polsce kartę motorowerową mogły uzyskać osoby, które ukończyły 13 lat. Szkolenie prowadzono w gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej lub szkole ponadpodstawowej, a po szkoleniu konieczne było zdanie egzaminu. Dokument wydawał nieodpłatnie i bezterminowo dyrektor szkoły, w której dana osoba odbyła szkolenie.

Aby poruszać się motorowerem, niezależnie od wieku, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii AM (chyba że kierujący posiada kategorię A, A1, A2, T, B1 lub B). Osoby, które korzystają zatem z motorowerów, powinny jak najszybciej wymienić kartę motorowerową na prawo jazdy kat. AM. Wymiana dokumentu dla osoby posiadającej kartę wiązać się będzie z opłatą administracyjną w wysokości 100,50 zł za wydanie dokumentu.

Przyjęta w styczniu 2011 r. ustawa o kierujących pojazdami, która zaczęła obowiązywać w styczniu 2013 r. zlikwidowała kartę motorowerową i zastąpiła ją prawem jazdy kat. AM. Prawo jazdy kategorii AM nie jest wymagane od osób, które uzyskały 18 lat przed wejściem ustawy w życie[2][3]. Taka osoba powinna posiadać dokument potwierdzający osiągnięcie 18. roku życia – dokument tożsamości (np. dowód osobisty) czy prawo jazdy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]