Kasper Fodyga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kacper Fodyga
Kasper Fodyga.JPG
Imiona i nazwisko Fodige Gaspare
Data i miejsce urodzenia XVI wiek

Mesocco

Data i miejsce śmierci około 1624 - 1625

Chęciny

Narodowość włoska
Dziedzina sztuki architektura, rzeźba
Styl późny renesans

wczesny barok

Ważne dzieła Kaplica Padniewskich przy kościele parafialnym w Pilicy
Kaplica Oleśnickich przy opactwie benedyktynów na Świętym Krzyżu
Kościół św. Bartłomieja w Chęcinach (przebudowa)
Kaplica Fodygów (Trzech Króli) przy kościele św. Bartłomieja w Chęcinach
Dom Fodygów (inaczej Dom Pański) w Chęcinach
Ratusz w Szydłowcu

Kacper Fodyga, właściwie Fodige Gaspare (ur. w XVI wieku, zm. ok. 1624 - 1625) – wójt chęciński, murator, rzeźbiarz oraz architekt pochodzenia włoskiego.

Brat Sebastiana, krewny Albrechta Fodygi burmistrza miasta Szydłowca. Stryj księdza Henryka Fodygi.

Przybył z Mesocco i po 1596 roku a przed 1600 rokiem sprowadzony do Polski przez Radziwiłłów do Nieświeża, gdzie wykonywał bliżej nieokreślone zadania. Stamtąd trafił do radziwiłłowskiego Szydłowca, gdzie Albertowi powierzono prace przy przebudowie zamku, a Kacprowi i Sebastianowi dozór nad robotami przy ratuszu. Sebastian pozostał w Szydłowcu, zaś Kacper otrzymał zamówienie na wykonanie kaplicy Wojciecha Padniewskiego w Pilicy. Było to w roku 1601 rok po śmierci sławnego architekta pochodzącego z Italii, Santi Gucciego. Rok później zamieszkał w Chęcinach, gdzie zajął się przebudową kościoła parafialnego. Górne partie murów postanowił rozebrać, a obniżone o 2,5 metra (5 łokci) wnętrza korpusu świątyni nakrył kolebkowym sklepieniem. Kolejne zamówienie przyjął Kacper Fodyga od Mikołaja Oleśnickiego, który zlecił mu budowę kaplicy grobowej przy opactwie benedyktynów na Świętym Krzyżu (1604 - 1611). W 1614 ukończył budowę kaplicy Trzech Króli, dobudowaną przy prezbiterium kościoła św. Bartłomieja w Chęcinach. Przy ulicy Niemieckiej (obecnie Małogoska) w Chęcinach, w bezpośredniej bliskości kościoła, w pierwszych latach XVII stulecia zbudował swój dom. Schodząc bezpotomnie z tego świata, polecił „aby jego dom przekazano na cele pobożne” – napisał ks. Paulewicz. Jego bratanek, ks. Henryk Fodyga, wypełnił ostatnia wolę stryja i przekazał budynek klaryskom, sprowadzonym tu z Gniezna.

Ciekawostką jest fakt, iż do dnia dzisiejszego zachowały się zmumifikowane ciała Kacpa Fotygi i jego małżonki Zuzanny z Grodzanowic. Małżonkowie spoczywają w krypcie grobowej pod kaplicą Trzech Króli.

Linki zewnętrzne[edytuj]

http://www.kacperfodyga.pl Kacper Fotyga - biografia, ciekawostki i inne

Bibliografia[edytuj]

  • Beata Wojciechowska, Malarz i wójt szydłowiecki Tomasz Regius, Szydłowiec z dziejów miasta, Szydłowiec 1999
  • Krzysztof Dumała, Studia z dziejów Szydłowca, Szydłowiec