Kasper Fodyga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kacper Fodyga
Gaspare Fodige
Ilustracja
Portret trumienny Kaspra Fodygi,
rysunek Jana Gwalberta Olszewskiego, 1903
Imię i nazwisko Fodige Gaspare
Data i miejsce urodzenia XVI wiek
Mesocco
Data i miejsce śmierci około 1624 - 1625
Chęciny
Narodowość włoska
Dziedzina sztuki architektura, rzeźba
Epoka późny renesans

wczesny barok

Ważne dzieła

Kacper Fodyga, właściwie Fodige Gaspare (ur. w XVI wieku, zm. ok. 1624 - 1625) – wójt chęciński, murator, rzeźbiarz oraz architekt pochodzenia włoskiego; brat Sebastiana, krewny Albrechta Fodygi burmistrza miasta Szydłowca, stryj księdza Henryka Fodygi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przybył z Mesocco i po 1596 roku a przed 1600 rokiem sprowadzony do Polski przez Radziwiłłów do Nieświeża, gdzie wykonywał bliżej nieokreślone zadania. Stamtąd trafił do radziwiłłowskiego Szydłowca, gdzie Albertowi powierzono prace przy przebudowie zamku, a Kacprowi i Sebastianowi dozór nad robotami przy ratuszu. Sebastian pozostał w Szydłowcu, zaś Kacper otrzymał zamówienie na wykonanie kaplicy Wojciecha Padniewskiego w Pilicy. Było to w roku 1601 rok po śmierci sławnego architekta pochodzącego z Italii, Santi Gucciego. Rok później zamieszkał w Chęcinach, gdzie zajął się przebudową kościoła parafialnego. Górne partie murów postanowił rozebrać, a obniżone o 2,5 metra (5 łokci) wnętrza korpusu świątyni nakrył kolebkowym sklepieniem. Kolejne zamówienie przyjął Kacper Fodyga od Mikołaja Oleśnickiego, który zlecił mu budowę kaplicy grobowej przy opactwie benedyktynów na Świętym Krzyżu (1604 - 1611). W 1614 ukończył budowę kaplicy Trzech Króli, dobudowaną przy prezbiterium kościoła św. Bartłomieja w Chęcinach. Przy ulicy Niemieckiej (obecnie Małogoska) w Chęcinach, w bezpośredniej bliskości kościoła, w pierwszych latach XVII stulecia zbudował swój dom. Schodząc bezpotomnie z tego świata, polecił „aby jego dom przekazano na cele pobożne” – napisał ks. Paulewicz. Jego bratanek, ks. Henryk Fodyga, wypełnił ostatnia wolę stryja i przekazał budynek klaryskom, sprowadzonym tu z Gniezna.

Ciekawostką jest fakt, iż do dnia dzisiejszego zachowały się zmumifikowane ciała Kacpa Fotygi i jego małżonki Zuzanny z Grodzanowic. Małżonkowie spoczywają w krypcie grobowej pod kaplicą Trzech Króli.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Świętokrzyskie ślady Kacpra Fodygi, [w:] Chęciny na starej fotografii. Szkice z dziejów miasta, pod red. D. Kaliny, Kielce-Chęciny 2009
  • Kalina D., Dzieje Chęcin, Chęciny 2009

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Kacper Fodyga na Ziemi Kieleckiej