Przejdź do zawartości

Architektura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koloseum w Rzymie
Angkor Wat
Przekrój przez kopułę katedry Santa Maria del Fiore we Florencji autorstwa architekta F. Brunelleschiego.
Polski pawilon na Wystawie Światowej w Paryżu (1925), Józef Czajkowski
Wieża wentylacyjna tunelu pod Mozą w Rotterdamie (1937)
Dom nad wodospadem (1939), proj. Frank Lloyd Wright
Modernistyczne osiedla bloków mieszkalnych w parkach opanowały świat w XX wieku jak Alterlaa w Wiedniu (1973)
Opera w Sydney (1973)
Elektrownia Battersea nad Tamizą (1939,1955)

Architektura (łac. architectura, od architector „buduję”[1] z gr. archi „naczelny” i tekton „budowniczy”) – ogół obiektów materialnych, tworzonych przez człowieka, trwale związanych z określonym punktem powierzchni Ziemi służących zaspokojeniu jego potrzeb osobistych, jak i społecznych.

Składowe architektury to obiekty takie jak rzeźba stojąca w ogrodzie, ławka, ogrodzenie, chodnik, budynek mieszkalny, budynki użyteczności publicznej, drogi, mosty, wiadukty, przepusty, wały, elektrownie, warownie itp.[1][2]

W innym ujęciu mianem architektury określa się dyscyplinę organizującą i kształtującą przestrzeń w realnych formach niezbędnych do zaspokojenia materialnych i duchowych potrzeb człowieka[3]. Osoby kształcące się w tej dyscyplinie, a także zawodowi architekci – często przypisują tej dyscyplinie rolę przodującą w stosunku do dyscyplin sztuki takich jak malarstwo i rzeźba[4].

Dyscyplina zwana architekturą (inaczej dziedzina architektury) nie jest sklasyfikowana w zakresie klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych według OECD. W zakresie tej klasyfikacji znajduje się za to Inżynieria architektury jako jeden z zakresów dyscypliny zwanej Inżynierią lądową znajdującej się w Dziedzinie Nauk Inżynieryjnych i Technicznych. W wielu krajach na uczelniach wyższych nie ma kierunków studiów o nazwie architektura, są za to kierunki takie jak „architectural design” (Wielka Brytania).

W języku polskim funkcjonuje sformułowanie „dziedzina architektury i budownictwa”[5] jako jedna nierozerwalna dziedzina wiedzy, jak też rozdzielanie tych pojęć na dwie składowe.

Pojęcia architektury rozumianego jako dyscyplina kształtująca określoną przestrzeń używa się w wielu innych dziedzinach.

 Osobny artykuł: Architektura wnętrz.
 Osobny artykuł: Architektura krajobrazu.
 Osobny artykuł: Architektura procesora.
 Osobny artykuł: Architektura komputera.
 Osobny artykuł: Architektura korporacyjna.
 Osobny artykuł: Architektura informacji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia architektury.

Teoria architektury[edytuj | edytuj kod]

Najstarszym znanym utworem literackim na temat architektury jest De architectura[6] Witruwiusza. Według Witruwiusza na pojęcie architektury składały się dyscypliny takie jak budownictwo (sztuka budowania budowli, budynków i obiektów małej architektury), gnomonika (sztuka budowania zegarów słonecznych) i mechanika (sztuka budowania machin wojennych i budowlanych). Określił on także podstawowe zasady projektowania i wznoszenia budowli. Są to[7]:

 • trwałość (firmitas) – wtedy jest zachowana, gdy fundamenty opuści się aż do twardego gruntu, a wybór materiałów będzie troskliwy i niezbyt oszczędny,
 • użyteczność (utilitas) – rozkład budynków będzie niezacieśniony i dostosowany do miejsca ich wykonania i funkcji.
 • piękno (venustas) – gdy powierzchowność (wykończenie materiałów) będzie przyjemna i kształtna oraz stosunek części trafnie rozporządzony.

Wprowadzenie do budownictwa żeliwa (1779), później stali, i wynalezienie żelbetu (J. Monier 1849), doprowadziły do podziału na „sztukę zdobienia” i „sztukę budowania”. W XIX w. J. Ruskin twierdził, że architektura to tylko ornament dodany do budynku, G. Scott zaś, uważał, że architektura, w odróżnieniu od zwykłego budownictwa, to dekorowanie konstrukcji. E. Lutyens twierdził, że architektura zaczyna się tam, gdzie kończy się funkcja. W XX wieku A. Perret uważał architekturę za sztukę konstruowania, a Le Corbusier za „mistrzowską, poprawną, wspaniałą grę brył połączonych w świetle”[8]. Współcześnie przyjęło się określenie architektury jako sztuki kształtowania przestrzeni (B. Zevi); twierdzi się, że umiejętność ta wywołuje różnicę między architekturą i jej siostrzanymi sztukami (E.J. Posener), że „jest odbiciem rzeczywistości, kształtującej się w warunkach czasu, przestrzeni i środowiska społecznego” (S. Giedion)[3].

Typy architektury[edytuj | edytuj kod]

Encyklopedia Britannica wyróżnia następujące typy architektury[2]:

 • Architektura mieszkalna,
 • Architektura sakralna,
 • Architektura rządowa,
 • Architektura rekreacyjna,
 • Architektura użyteczności publicznej i edukacji,
 • Architektura komercyjna i industrialna.
 • Architektura obronna

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Obiekt budowlany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Słownik ↓, s. 19.
 2. a b Britannica ↓, s. 276.
 3. a b architektura, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2016-08-26].
 4. Słownik ↓, s. 18.
 5. Wznowienie konkursów o nagrody w dziedzinie architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego. [dostęp 2017-05-01]. (pol.).
 6. Witruwiusz, Kazimierz Feliks Kumaniecki, Anna Sadurska, O architekturze ksiąg dziesięć, Wyd. 1 w tej ed, Biblioteka Antyczna, Warszawa: Prószyński i S-ka, 1999, ISBN 978-83-7180-972-9 [dostęp 2023-11-07].
 7. Witruwiusz 1956 ↓, s. 16.
 8. Charles Jencks, Le Corbusier 1973.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Marek Witruwiusz: O architekturze ksiąg dziesięć. tłum. z łac. Kazimierz Kumaniecki, ilustr. Piotr Biegański et al.. Warszawa: PWN, 1956.
 • Architecture. W: Encyclopaedia Britannica. T. 2. Chicago, Londyn, Toronto, Genewa: William Benton, 1961.
 • Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003. ISBN 83-01-12365-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]