Katalog gromad Abella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gromada galaktyk Abell 2218 (HST)
Gromada galaktyk Abell S0740
Gromada galaktyk Abell 520

Katalog gromad Abellakatalog astronomiczny zawierający bogatsze gromady galaktyk zestawiony przez amerykańskiego astronoma George’a Abella.

Katalog gromad Abella został utworzony w 1958 roku i zawierał 2712 gromad znajdujących się na północ od deklinacji -27°. Od czasu powstania był kilkakrotnie uzupełniany. Uzupełnienie z 1989 roku (Abell-Corwin-Olowin) zawiera 5250 gromad, w tym również gromady nieba południowego. Obecnie na katalog Abella składają się trzy części: Northern Abell Catalog (obiekty Abell 1 do Abell 2712), Southern Abell Catalog (Abell 2713 do Abell 4076) oraz Supplementary Southern Abell Catalog (Abell 4077 do Abell 5250). W rozszerzonej formie jest to największy katalog gromad galaktyk pozwalający tworzyć mapy gromad i supergromad galaktyk we Wszechświecie.

W swoim katalogu Abell umieszczał gromady zawierające co najmniej 50 galaktyk. Pierwsze wydanie katalogu powstało na podstawie analizy zdjęć wykonanych w ramach programu Palomar Observatory Sky Survey. Katalog Abella zawiera większość obfitych gromad galaktyk znajdujących się w odległości do 3 miliardów lat świetlnych. Dzięki temu stał się bardzo ważnym źródłem wiedzy o astronomii galaktycznej oraz umożliwił lepsze zrozumienie natury i właściwości gromad, a także pozwolił na identyfikację supergromad.

W swoim katalogu George Abell stworzył system klasyfikacji gromad, określając je jako regularne lub nieregularne. Stworzył również 6-punktową skalę dotyczącą ilości składników oraz odległości galaktyk od siebie.

Wybrane obiekty katalogu[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]