Katastrofa lotu TAESA 725

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katastrofa lotu TAESA 725
Ilustracja
DC-9, który uległ wypadkowi (nr rej. XA-TKN)
Państwo

 Meksyk

Miejsce

nieopodal Uruapan

Data

9 listopada 1999

Godzina

19:03 czasu lokalnego

Rodzaj

Błąd pilota, dezorientacja przestrzenna

Ofiary śmiertelne

18 osób

Statek powietrzny
Typ

McDonnell Douglas DC-9

Użytkownik

TAESA

Numer

XA-TKN

Start

Meksyk Uruapan

Cel lotu

Meksyk Meksyk

Numer lotu

725

Liczba pasażerów

13 osób

Liczba załogi

5 osób

brak współrzędnych

Katastrofa lotu TAESA 725 – wypadek lotniczy, który wydarzył się 9 listopada 1999 roku na przedmieściach meksykańskiego miasta Uruapan. McDonnell Douglas DC-9 linii TAESA rozbił się tuż po starcie, zginęli wszyscy na pokładzie – 18 osób.

Samolot[edytuj | edytuj kod]

Samolotem, który brał udział w wypadku był McDonnell Douglas DC-9 należący do meksykańskich linii lotniczych TAESA, o numerze rejestracyjnym XA-TKN. Pierwszy lot odbył w lutym 1970 roku w barwach Trans Australia Airlines. Następnie latał dla Sunworld International Airlines, Midway Airlines, NASA oraz Aeroméxico. W dniu wypadku miał około 58 000 godzin lotu i 59 000 startów/lądowań.

Przebieg wypadku[edytuj | edytuj kod]

Załoga składała się z dwóch pilotów – 36-letni kapitan Jesús José Graciá (5368 godzin lotu w dniu wypadku) oraz 22-letni drugi pilot Héctor Valdez (250 godzin lotu). Samolot odbywał lot z Tijuany do Meksyku, z międzylądowaniami w Guadalajarze i Uruapan. Pierwsze dwa etapy lotu przebiegły bez żadnych komplikacji. Maszyna wystartowała z Uruapan o 18:59, jednak podczas rotacji zaczął nadmiernie unosić dziób. Kilka minut po starcie samolot wszedł w głębokie przeciągnięcie, obrócił się i niemal pionowo runął w kierunku ziemi. O 19:03 rozbił się na polu awokado, 5,3 km na południe od lotniska. Zginęło 13 pasażerów i 5 członków załogi.

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Przyczyną wypadku był zbyt duży kąt natarcia skrzydeł spowodowany prawdopodobnie dezorientacją przestrzenną pilotów. Lot odbywał się po zmroku, stąd przy zbyt dużym uniesieniu dziobu samolotu piloci nie widzieli horyzontu, w ten sposób załoga nie miała świadomości, w jakiej pozycji samolot się znajduje. Według śledczych do wypadku przyczyniło się również włączenie światła w kokpicie przed startem, co jeszcze bardziej utrudniało widok zza okien. Załoga nie stosowała się do zasad lotu IFR, które stosuje się przy niskiej widoczności lub po zmroku. Ostre zadarcie nosa spowodowało utratę siły nośnej, a w konsekwencji utratę kontroli nad maszyną, co szczególnie niebezpieczne było na niskiej wysokości tuż po starcie[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ASN Aircraft accident McDonnell Douglas DC-9-31F XA-TKN Uruapan Airport (UPN) [online], aviation-safety.net [dostęp 2024-03-29].