Katechizm o tajemnicach rządu polskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katechizm o tajemnicach rządu polskiego, jaki był około 1735 napisany przez J. P. Sterne w języku angielskim, potem przełożony po francusku, a teraz na koniec po polsku
Ilustracja
Strona tytułowa
Autor

Franciszek Salezy Jezierski

Wydanie oryginalne
Język

polski

Data wydania

1790

Katechizm o tajemnicach rządu polskiego, jaki był około 1735 napisany przez J. P. Sterne w języku angielskim, potem przełożony po francusku, a teraz na koniec po polsku – utwór publicystyczny Franciszka Salezego Jezierskiego wydany w 1790.

Katechizm rzekomo miał być wydany w Samborze i być tłumaczeniem dzieła zagranicznego. W istocie napisał go Jezierski, prawdopodobnie przy współudziale Jana Śniadeckiego. Utwór ideowo był bliski broszurze francuskiego publicysty ks. Sieyèsa Qu’st-ce que le Tiers État (Co to jest stan trzeci) przetłumaczonej w 1790 przez Jezierskiego jako Duch nieboszczki Bastylii czyniący uwagi nad karą więzienia, niewoli i nad stanem pospólstwa francuskiego w dzisiejszej odmianie rządu. Katechizm stanowił paszkwil na społeczny i polityczny anachronizm ustroju Rzeczypospolitej. Za pomocą odpowiednio dobranych pytań i odpowiedzi ukazywał zwyrodnienie instytucji feudalnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mieczysław Klimowicz: Oświecenie. Wyd. IX - 5 dodruk. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, s. 438, seria: Wielka Historia Literatury Polskiej. ISBN 978-83-01-13845-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]