Kazimierz Martyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazimierz Martyn
Data i miejsce urodzenia

1903
Łódź

Poseł na Sejm Ustawodawczy
Okres

od 1948
do 4 sierpnia 1952

Przynależność polityczna

Stronnictwo Demokratyczne

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi

Kazimierz Martyn (ur. 1903 w Łodzi, zm. ?) – polski urzędnik państwowy, poseł na Sejm Ustawodawczy (1948[potrzebny przypis]–1952).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W młodości uczył się w łódzkim gimnazjum Starkiewicza, którego nie ukończył. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości podjął pracę w Ministerstwie Aprowizacji i Handlu. Związał się również z harcerstwem, wziął udział w III powstaniu śląskim w 1921. Po powrocie do Łodzi kontynuował działalność w ruchach młodzieżowych (założył Związek Młodzieżowy "Orle"), kształcił się również w szkole włókienniczej, której nie ukończył. Pracował kolejno w firmie Kreczmara, Ubezpieczalni Społecznej, a w 1927 został zatrudniony jako dekorator Wydziału Plantacji Zarządu Miejskiego Łodzi (do 1945). Pod koniec lat 30. związał się z tzw. ruchem demokratycznym, wstępując do SD. W okresie przynależności Łodzi do Kraju Warty nadal pracował w magistracie, organizując nielegalne struktury SD.

Po zakończeniu działań wojennych podjął pracę w Wydziale Kwaterunkowym Zarządu, a w 1949 objął obowiązki przewodniczącego Dzielnicowej Rady Narodowej Łódź Północ. Od podstaw tworzył sieć komórek SD na terenie Łodzi i okręgu. Kandydował z listy Bloku Demokratycznego w wyborach do Sejmu Ustawodawczego, jednak nie uzyskał mandatu. Do Sejmu wszedł w trakcie trwania kadencji. Po 1952 pracował jako starszy inspektor Dzielnicowej Rady Narodowej Łódź Śródmieście, jak również w Wydziale Przemysłu i Handlu oraz Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Dzielnicowej Rady Narodowej Łódź Górna.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Śląskim Krzyżem Powstańczym oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Henryk Wosiński, Stronnictwo Demokratyczne w Polsce Ludowej. Cz. 3: Udział Stronnictwa w pracach parlamentu PRL w latach 1944-1968 (red. Wiktoria Beczek), Warszawa 1969, s. 86-87