Kazimierz Rykowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimierz Rykowski – polski leśnik, pracownik naukowy, profesor doktor habilitowany, specjalista w dziedzinie fitopatologii leśnej i biologicznych metod ochrony lasu przed chorobami grzybowymi, publicysta, malarz, grafik, rzeźbiarz, autor ceramiki.

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Od 1966 r. pracownik Instytutu Badawczego Leśnictwa. W latach 19861990 był kierownikiem Zakładu Fitopatologii Leśnej, a w latach 19922008 kierownikiem Zakładu Ekologii Lasu i Łowiectwa. W latach 19911998 był zastępcą dyrektora Instytutu do spraw naukowych.

Był przewodniczącym Europejskiej Komisji Leśnictwa FAO oraz członkiem Światowej Komisji Leśnictwa i Trwałego Rozwoju ONZ (World Commission of Forest and Sustainable Development). Jest członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Rolnictwa i Leśnictwa, a także trzech Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk. W latach 19931997 był wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Europejskiego Instytutu Leśnego w Joensuu w Finlandii. Ekspert w sekretariacie Konwencji o Różnorodności Biologicznej (AHTEG CBD).

Autor ponad 200 publikacji naukowych, artykułów, rozpraw oraz książek. Był autorem, koordynatorem i realizatorem wielu programów badawczych (w latach 1990–2003 był krajowym koordynatorem procesu paneuropejskiego). Członek Głównego Komitetu Koordynacyjnego Ministerialnych Konferencji na temat Ochrony Lasów w Europie (MCPFE) oraz kierownik Zespołu Sterującego V Konferencją MCPFE „Warszawską” (2007). Współautor patentu na biologiczną metodę ochrony lasu (PgIBL).

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną środowiska i ekologią lasu, różnorodnością biologiczną, użytkowaniem i ochroną dzikiej przyrody oraz zmianami klimatycznymi. Zajmuje się ochroną lasu, ekologią i problematyką trwałości i równowagi w zagospodarowaniu ekosystemów leśnych, w tym kryteriami i wskaźnikami zrównoważonego rozwoju i trwałego zagospodarowania, problematyką wpływu zmian klimatycznych na lasy oraz zachowaniem różnorodności biologicznej i ochroną przyrody.

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Grafiką zajął się jeszcze w trakcie studiów jako współpracownik czasopisma „Lasy Polskie”, gdzie zamieszczał satyryczne ilustracje do tekstów. Zbiór tych rysunków został potem wydany wraz z komentarzami przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w 2006 r. pod tytułem Z uśmiechem przez las… i okolice.

Jako rzeźbiarz jest twórcą pomnika Jana Teodora Hausbrandta w Sękocinie, tablicy upamiętniającej prof. Hjalmara Ugglę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, „Piety Katyńskiej” w Nadleśnictwie Celestynów oraz rzeźby „Anioła Milczenia” na cmentarzu komunalnym w Chorzelach. Od 2006 r. prof. Kazimierz Rykowski jest członkiem Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa.

Jego prace malarskie prezentowane były dotąd na wystawach:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]