Kerberos (informatyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kerberosprotokół uwierzytelniania i autoryzacji w sieci komputerowej z wykorzystaniem Centrum Dystrybucji Kluczy, zaprojektowanym w Massachusetts Institute of Technology.

Powstało też wiele interfejsów programistycznych pozwalających wbudowywać mechanizmy bezpieczeństwa dostarczane przez serwer Kerberos do aplikacji. Jednym z nich jest interfejs w języku Java nazwany General Security Service.

Opis protokołu[edytuj | edytuj kod]

Najpierw następuje uwierzytelnienie klienta na serwerze (ang. authentication server - AS), który przesyła nazwę użytkownika do centrum dystrybucji kluczy (ang. key distribution center - KDC).

KDC tworzy unikatowy identyfikator (ang. ticket-granting ticket - TGT), szyfruje go za pomocą hasła użytkownika i zwraca zaszyfrowaną wartość do stacji użytkownika.

Logowanie klienta[edytuj | edytuj kod]

 1. Użytkownik wprowadza login i hasło na maszynie klienta. Inne mechanizmy logowania, jak np. pkinit (RFC4556) pozwalają na użycie kluczy publicznych zamiast hasła.
 2. Klient konwertuje hasło na klucz symetryczny. Używany jest tutaj wbudowany klucz lub jednokierunkowa funkcja haszująca, w zależności od użytych narzędzi kryptograficznych.

Uwierzytelnienie[edytuj | edytuj kod]

 1. Klient wysyła swoje ID w postaci jawnej wiadomości na serwer uwierzytelniający (AS).
 2. AS generuje klucz tajny, konwertując hasło użytkownika znalezione w bazie danych
 3. AS sprawdza obecność klienta w bazie. Jeżeli się tam znajduje, AS wysyła 2 wiadomości zwrotne:
  • Wiadomość A: Klucz sesji klienta, zaszyfrowany tajnym kluczem klienta
  • Wiadomość B: Tzw. 'Ticket-Granting-Ticket' - zawiera ona ID klienta, adres jego sieci i sesję klucza klienta, zaszyfrowane tajnym kluczem TGS.
 4. Gdy klient otrzyma wiadomości A oraz B, rozpoczyna odszyfrowywanie wiadomości A za pomocą tajnego klucza wygenerowanego z hasła użytkownika. Jeżeli hasło wprowadzone przez użytkownika nie odpowiada jego hasłu z bazy AS, tajny klucz użytkownika będzie inny i tym samym nie będzie on w stanie odszyfrować wiadomości A. Mając prawidłowy klucz, klient odszyfruje wiadomość. Ten klucz sesji będzie używany do dalszej komunikacji. Klient nie jest w stanie odszyfrować wiadomości B, ponieważ jest ona zaszyfrowana tajnym kluczem TGS.

Autoryzacja[edytuj | edytuj kod]

 1. Wysyłając zapytanie o wykonanie usługi, klient wysyła do TGS następujące wiadomości:
  • wiadomość C: Zawiera ona TGT z wiadomości B oraz ID oczekiwanej usługi.
  • wiadomość D: Uwierzytelnienie (zawierające ID klienta i znacznik czasu), zaszyfrowane za pomocą klucza sesji klienta/TGS.
 2. Po uzyskaniu wiadomości C oraz D, TGS "wytwarza" wiadomość B na podstawie wiadomości C. Odszyfrowuje wiadomość B za pomocą tajnego klucza TGS. Tym samym tworzony jest klucz sesji klienta/TGS.  Przy użyciu tego klucza, TGS odszyfrowuje wiadomość D (uwierzytelnienie) i wysyła 2 następujące wiadomości do klienta:
  • Wiadomość E: Zawiera ona ID klienta, jego adres sieciowy, okres ważności  oraz klucz sesji klienta/serwera.Całość zaszyfrowana jest tajnym kluczem usługi.
  • Wiadomość F: klucz sesji klienta/serwera, zaszyfrowany kluczem sesji klienta/TGS

Zapytanie użytkownika[edytuj | edytuj kod]

 1. Po otrzymaniu wiadomości E oraz F z TGS, klient ma wystarczającą ilość danych by zostać uwierzytelnionym na serwerze usług (ang. service server -  SS). Klient łączy się z SS i wysyła następujące wiadomości:
  • Wiadomość E z poprzedniego kroku
  • Wiadomość G - nowe narzędzie uwierzytelnienia, zawierające ID klienta, znacznik czasu. Zaszyfrowane kluczem sesji klienta/serwera.
 2. SS odszyfrowuje dane swoim własnym tajnym kluczem, by pozyskać klucz sesji klienta/serwera. Za pomocą klucza sesji, SS  odszyfrowuje wiadomość G i wysyła poniższą wiadomość do klienta by potwierdzić jego tożsamość i zgodę na wykonanie usługi:
  • Wiadomość H: Znacznik czasu, znajdujący się we wiadomości uwierzytelniającej klienta, zaszyfrowany kluczem sesji klienta/serwera.
 3. Klient odszyfrowuje wiadomość z potwierdzeniem za pomocą klucza sesji klienta/serwera. Ponadto sprawdza, czy znacznik czasu jest prawidłowy. Jeżeli jest, wówczas klient może uznać serwer za wiarygodny i może rozpocząć wysyłanie zapytań o usługi na ten serwer.
 4. Serwer rozpoczyna wykonywanie usług, o których wykonanie poprosi klient.

Wady i ograniczenia[edytuj | edytuj kod]

 • Wymagana jest ciągła dostępność centralnego serwera. Gdy Kerberos będzie nieaktywny, nowi użytkownicy nie będą mieli możliwości logowania. Te skutki można złagodzić, używając kilku serwerów Kerberosa oraz alternatywnych mechanizmów uwierzytelniających.
 • Kerberos posiada restrykcyjne ograniczenia czasowe, co oznacza że zegary hostów muszą być zsynchronizowane zgodnie ze skonfigurowanymi limitami. Jeżeli zegar hosta nie będzie odpowiedni zsynchronizowany z serwerem Kerberosa,uwierzytelnienie się nie powiedzie. Według domyślnej konfiguracji,[1] różnica czasu powinna wynosić nie więcej niż 5 minut.
 • Protokół administracyjny nie jest ustandaryzowany i różni się w zależności od implementacji serwerów. Zmiany haseł opisano w RFC 3244.
 • W przypadku symetrycznego szyfrowania (Kerberos może pracować zarówno z użyciem symetrycznych oraz asymetrycznych kluczy) - jako że wszelkie procesy uwierzytelniające są pod kontrolą centrum dystrybucji kluczy (KDC) - w razie zagrożenia infrastruktury uwierzytelniającej haker będzie mógł podszyć się pod dowolnego użytkownika.
 • Każda usługa sieciowa wymagająca innej nazwy hosta, będzie potrzebowała własnego zestawu kluczy.

Przypisy

 1. Clock Skew - Kerberos V5 System Administrator's Guide, „web.mit.edu”, web.mit.edu [dostęp 2016-01-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]