Keyword

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Keyword - wyraz kluczowy, słowo kluczowe - charakterystyczny ciąg znaków stosowany jako wyróżnik w dokumentach, wspomagający proces wyszukiwania informacji.

Ze względu na zachowanie kompatybilności z przyjętym przez W3C nazewnictwem tagów w dokumentach HTML oraz nieformalne standardy w oprogramowaniu wyszukiwarek internetowych oraz katalogów stron w języku polskim używa się określenia anglojęzycznego w zastosowaniu do tego określonego znaczenia.[potrzebne źródło]

Przykładowo, wyraz kluczowy w dokumencie HTML jest ciągiem znaków umieszczanym w części nagłówkowej dokumentu:

<META NAME="Keywords" CONTENT="komputer, Internet, edytor, HTML">

Polecenie takie informuje sieciowe programy indeksująco-wyszukiwawcze o wyrazach kluczowych dokumentu, zwracając przykładową wartość Keywords: komputer Internet edytor HTML - wyrazy takie są umieszczane w specjalnie wydzielonej sekcji bazy danych wyszukiwarki, co zwiększa szansę znalezienia strony przez innych użytkowników Sieci. Autor dokumentu decyduje, jakie są istotne elementy strony. Dla scharakteryzowania strony zazwyczaj wystarcza kilka, rzadziej kilkanaście wyrazów, wyjątkowo kilkadziesiąt - generalnie, nie powinno się przekraczać 1000 znaków.

Nie należy powtarzać wyrazów kluczowych w celu "podbicia" rankingu (np. sex, sex, sex), gdyż wiele wyszukiwarek może to potraktować jako spam i za karę wykluczyć stronę z indeksu. Nie należy też używać szczególnie popularnych wyrazów kluczowych, poszukiwanych przez internautów, jeśli strona w ogóle się z nimi nie wiąże, gdyż jest to postępowanie nieetyczne.

Wyrazy kluczowe są też doraźnie określane przez użytkowników wielu innych dokumentów - pliku tekstowego czy bazy danych - w trakcie wyszukiwania informacji. Typowym przykładem jest wyszukiwanie informacji w sieciowych encyklopediach, jak Wikipedia czy Helionica.