Keyword

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Keyword, słowo kluczowe[1], wyraz kluczowy – charakterystyczny ciąg znaków stosowany jako wyróżnik w dokumentach, wspomagający proces wyszukiwania informacji. W szczególności słowo kluczowe może być określeniem zawierającym kilka wyrazów języka, na przykład wynajem mieszkań.

Ze względu na zachowanie kompatybilności z przyjętym przez W3C nazewnictwem tagów w dokumentach HTML oraz nieformalne standardy w oprogramowaniu wyszukiwarek internetowych oraz katalogów stron w języku polskim, używa się pojęcia anglojęzycznego w zastosowaniu do tego określonego znaczenia.[potrzebny przypis]

Przykładowo, słowo kluczowe w dokumencie HTML jest ciągiem znaków umieszczanym w części nagłówkowej dokumentu i traktowanym jako metadane, na przykład:

<META NAME="Keywords" CONTENT="komputer, Internet, edytor, HTML">

Wpis ten informuje sieciowe programy indeksująco-wyszukiwawcze o słowach kluczowych dokumentu, zwracając przykładową wartość:

Keywords: (komputer, Internet, edytor, HTML)

Słowa kluczowe są umieszczane w specjalnie wydzielonej sekcji bazy danych wyszukiwarki, co zwiększa szansę znalezienia strony przez użytkowników sieci. Powinny one być także wyróżniane przez stosowanie odpowiednich znaczników nagłówkowych, na przykład:

<H1>Jaki komputer wybrać?</H1>
<H2>Co lepsze - laptop czy komputer stacjonarny?</H2>

To autor dokumentu decyduje, jakie są istotne elementy strony i w powyższym przykładzie wyróżnionymi słowami kluczowymi są komputer, laptop oraz komputer stacjonarny. Wybór słów kluczowych jest jednym z najważniejszych elementów, które decydują o widoczności strony w wyszukiwarce. Dla scharakteryzowania danej strony zazwyczaj wystarcza, jedno lub dwa słowa kluczowe, a rzadziej kilka lub kilkanaście określeń – generalnie wszystko zależy od konkretnego przypadku i celu, jaki chcemy osiągnąć[2].

Ważnym jest również, by nie powtarzać słów kluczowych w celu tak zwanego podbicia rankingu (np. free, free, free), gdyż wiele wyszukiwarek może to potraktować jako spam lub próbę oszustwa mechanizmu i wykluczyć całkowicie stronę z indeksu. Nie należy także używać szczególnie popularnych słów kluczowych, poszukiwanych przez internautów, jeśli strona w ogóle się z nimi nie wiąże, gdyż jest to postępowanie nieetyczne, a zaawansowane mechanizmy indeksujące mogą wykryć tę manipulację i postąpić w sposób jak wyżej.

Słowa kluczowe są używane również do opisu zawartości pozycji przy tworzeniu zbiorów plików muzycznych, płyt CD, e-booków, zdjęć cyfrowych, filmów, a nawet prac dyplomowych czy magisterskich. Następnie mogą być one wykorzystywane przez użytkowników podczas definiowania zapytań w mechanizmie wyszukiwania informacji. Typowym przykładem takiego zastosowania jest wyszukiwanie wiadomości w internetowych encyklopediach (np. Wikipedii) lub słownikach (np. Wikisłowniku).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Co to jest słowo kluczowe SEO – Definicja, ks.pl [dostęp 2021-11-29].
  2. Arkadiusz Urbaś, Jak dobrać słowa kluczowe do pozycjonowania strony internetowej?, icomseo.pl, 27 lutego 2020 [dostęp 2021-11-29].