Keyword

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Keyword – wyraz kluczowy, słowo kluczowe[1] – charakterystyczny ciąg znaków stosowany jako wyróżnik w dokumentach, wspomagający proces wyszukiwania informacji. W szczególności wyraz kluczowy może być określeniem zawierającym kilka wyrazów języka, np. wynajem mieszkań.

Ze względu na zachowanie kompatybilności z przyjętym przez W3C nazewnictwem tagów w dokumentach HTML oraz nieformalne standardy w oprogramowaniu wyszukiwarek internetowych oraz katalogów stron w języku polskim, używa się pojęcia anglojęzycznego w zastosowaniu do tego określonego znaczenia.[potrzebny przypis]

Przykładowo, wyraz kluczowy w dokumencie HTML jest ciągiem znaków umieszczanym w części nagłówkowej dokumentu i traktowanym jako metadane, np.:

<META NAME="Keywords" CONTENT="komputer, Internet, edytor, HTML">

Wpis ten informuje sieciowe programy indeksująco-wyszukiwawcze o wyrazach kluczowych dokumentu, zwracając przykładową wartość:

Keywords: (komputer, Internet, edytor, HTML),

wyrazy takie są umieszczane w specjalnie wydzielonej sekcji bazy danych wyszukiwarki, co zwiększa szansę znalezienia strony przez innych użytkowników sieci. To autor dokumentu decyduje, jakie są istotne elementy strony. Dla scharakteryzowania danej strony zazwyczaj wystarcza kilka, rzadziej kilkanaście określeń, wyjątkowo kilkadziesiąt – generalnie, nie powinny one przekraczać 1000 znaków.

Ważnym jest również, by nie powtarzać wyrazów kluczowych w celu tzw. „podbicia” rankingu (np. free, free, free), gdyż wiele wyszukiwarek może to potraktować jako spam lub próbę oszustwa mechanizmu i wykluczyć całkowicie stronę z indeksu. Nie należy także używać szczególnie popularnych wyrazów kluczowych, poszukiwanych przez internautów, jeśli strona w ogóle się z nimi nie wiąże, gdyż jest to postępowanie nieetyczne, a zaawansowane mechanizmy indeksujące mogą wykryć tę manipulację i postąpić w sposób jak powyżej.

Wyrazy kluczowe są używane również do opisu zawartości pozycji przy tworzeniu zbiorów plików muzycznych, płyt CD, e-booków, zdjęć cyfrowych, filmów, a nawet prac dyplomowych czy magisterskich. Następnie mogą być one wykorzystywane przez użytkowników podczas definiowania zapytań w mechanizmie wyszukiwania informacji. Typowym przykładem takiego zastosowania jest wyszukiwanie wiadomości w sieciowych encyklopediach, jak Wikipedia, czy słownikach – np. Wikisłownik.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słowa kluczowe główne oraz Long Tail - opis, różnice i przykłady zastosowań, Specjalista ds. analizy opisuje różnicę pomiędzy słowami głównymi i długiego ogona oraz przedstawia ich przykłady wraz z narzędziami do ich wyszukiwania i analizy., ks.pl [dostęp 2020-03-05] (pol.).