Kielce Ślichowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kielce Ślichowice
Kielce Ślichowice – widok w kierunku zachodnim
Kielce Ślichowice – widok w kierunku zachodnim
Państwo  Polska
Miejscowość Kielce
Poprzednie nazwy Kielce Czarnów
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
2
Kasy N
Linie kolejowe
Położenie na mapie Kielc
Mapa lokalizacyjna Kielc
Kielce Ślichowice
Kielce Ślichowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kielce Ślichowice
Kielce Ślichowice
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Kielce Ślichowice
Kielce Ślichowice
Ziemia50°53′19,07″N 20°35′04,48″E/50,888631 20,584578
Portal Portal Transport szynowy

Kielce Ślichowice – przystanek kolejowy Kielc znajdujący się na zachodzie miasta przy osiedlu Ślichowice, na linii w kierunku Częstochowy. Wzdłuż północnego peronu przebiegają tory towarowe odstawcze pobliskiej stacji Kielce Herbskie. Po stronie południowej, znajduje się jedno z największych osiedli w Kielcach, osiedle Ślichowice. Na południe, w odległości około 150 metrów od peronów, znajduje się pętla autobusowa os. Ślichowice, na której zatrzymuje się kilkanaście linii autobusowych. W bliskim sąsiedztwie stacji znajduje się również rezerwat skalny Ślichowice.

Przystanek został wybudowany po roku 1945 w rejonach wtedy bardzo słabo zurbanizowanych. W tamtych czasach najbliższą miejscowością, z którą mógł się kojarzyć przystanek, była nieistniejąca dziś miejscowość Czarnów Rządowy. Na koniec 2016 roku przystanek został gruntownie przebudowany zgodnie z aktualnie obowiązującym w PKP PLK Systemem Identyfikacji Wizualnej Dworców Kolejowych (umieszczono nowe wiaty przystankowe, ławki, kosze na śmieci, tablice, zainstalowano nowe oświetlenie, nagłośnienie i kilka kamer w ramach monitoringu, teren ogrodzono). Na nowym przystanku zatrzymują się nie tylko pociągi REGIO, ale od grudnia 2016 roku również pociągi TLK relacji Kraków-Warszawa.

Również w 2016 roku Urząd Miasta w Kielcach zwrócił się do Polskich Linii Kolejowych z prośbą o zmianę nazwy przystanku z Kielce Czarnów na Kielce Ślichowice. Odsłonięcie tablic z nową nazwą nastąpiło w dniu 10 grudnia 2017 roku[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agata Kowalczyk, Nazwy stacji kolejowych w Kielcach wprowadzają w błąd. Będą zmiany, „echodnia.eu” [dostęp 2017-02-06] (pol.).
  2. Zamieszanie z nowymi nazwami przystanków kolejowych w Kielcach. Nie znajdziesz ich w internecie, kielce.wyborcza.pl, 11 grudnia 2017 [dostęp 2017-12-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Kielce Ślichowice
Linia 61 KielceFosowskie (3,723 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Kielce Herbskie
odległość: 1,469 km
BSicon HSTq.svg
odległość: 4,613 km