Kinga Głyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kinga Głyk
Ilustracja
Kinga Głyk (2017)
Data i miejsce urodzenia

27 stycznia 1997
Rydułtowy

Instrumenty

gitara basowa

Gatunki

jazz

Wydawnictwo

Warner Music Group

Strona internetowa

Kinga Głyk (ur. 27 stycznia 1997 w Rydułtowach) – polska gitarzystka jazzowa (gitara basowa).

Jest córką wibrafonisty Irka Głyka. Od dwunastego roku życia występowała z ojcem (wibrafon) i bratem (perkusja) w rodzinnym zespole Głyk P.I.K. Trio.

W wieku 18 lat nagrała swój pierwszy własny album pt. Rejestracja. Po występach z własnym trio na Stuttgart Jazz Open Festival, a także Festival da Jazz w St. Moritz, w 2016 roku pojawił się drugi jej album zatytułowany Happy Birthday (rejestracja na żywo koncertu w Teatrze Ziemi Rybnickiej). Popularność i rozpoznawalność Kingi Głyk wzrosła, po opublikowaniu w serwisie internetowym YouTube, jej wersji utworu „Tears in HeavenErica Claptona[1]. Przez dziennik heute Głyk została uznana za „wielką nadzieję europejskiego jazzu” , wkrótce podpisała kontrakt z dużą wytwórnią płytową.

W 2017 roku ukazał się jej trzeci album Dream, który nagrała z międzynarodowym kwartetem (w skład którego wchodzili saksofonista Tim Garland, pianista Nitai Hershkovits i perkusista Gregory Hutchinson)[2]. 8 listopada 2017 roku wystąpiła na Leverkusen Jazz Days.

1 listopada 2019 roku Kinga Głyk wydała nakładem Warner Music swój czwarty album, Feelings, w składzie trio (z Pawłem Tomaszewskim i Calvinem Rodgersem, częściowo poszerzony o klawiszowca Bretta Williamsa)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kinga Głyk podbiła Internet! | Jazz Forum [online], jazzforum.com.pl [dostęp 2020-11-03].
  2. Kinga Głyk na płycie marzeń | Jazz Forum [online], jazzforum.com.pl [dostęp 2020-11-03].
  3. Feelings | Jazz Forum [online], jazzforum.com.pl [dostęp 2020-11-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]