Kingda Ka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kingda Ka
Six Flags Great Adventure
kolejka Kingda Ka
Status działa
Data otwarcia 21 maja 2005
Typ stalowa (Accelerator Coaster)
Producent Intamin AG
Projektant Werner Stengel
Parametry techniczne
Napęd hydrauliczny
Wysokość 139 m
Spadek 127,4 m
Prędkość 206 km/h
Długość 950,4 m
Max kąt spadku 90°
Max przeciążenie 4,5 g
Przyspieszenie 1,67 g (do 206 km/h w 3.5 s)
Liczba inwersji 0
Liczba pociągów 4
Układ pociągu 10 x 2 os. w rzędzie
Inne informacje
Czas przejazdu 0m 51s
Przepustowość 1400 pas./h
Min wzrost 137 cm
Koszt budowy 25 mln USD
Strona internetowa

Kingda Ka – stalowa kolejka górska, znajdująca się w parku tematycznym Six Flags Great Adventure w Jackson, New Jersey, Stany Zjednoczone. Jest to obecnie druga najszybsza (zaraz po Formula Rossa w Ferarri World w ZEA) i najwyższa kolejka na świecie. Otwarta została 21 maja 2005 roku jako główna atrakcja nowej części parku nazwanej "Golden Kingdom".

Opis przejazdu[edytuj]

Po zajęciu przez pasażerów miejsc w wagonach i sprawdzeniu zabezpieczeń, pociąg powoli wyrusza ze stacji na tor napędowy. Przejeżdża przez nastawnię szynową, która umożliwia obsługę czterech pociągów na dwóch stacjach jednocześnie. W momencie, gdy pociąg znajduje się w pozycji startowej, mechanizm napędu hydraulicznego rozpędza go od 0 do 206 km/h w 3,5 sekundy przy przeciążeniu "wgniatającym" w oparcie siedzenia ok. 1,7 g. Po przejechaniu odcinka startowego, pociąg wspina się na główne wzniesienie (4,5 g), okręcając się 90 stopni w lewo, osiągając wysokość 139 m (37-piętrowego budynku). Pokonuje szczyt (-1 g). Następnie, zjeżdżając 270 stopniową spiralą pionowo – 127 metrów w dół, osiąga prędkość 200 km/h. Pociąg pokonuje drugie wzniesienie o wysokości 42 m, wywołując chwilowo stan przeciążenia ujemnego (-0,4 g), po czym łagodnie zostaje wyhamowany za pomocą hamulców elektromagnetycznych (ok. 1 g). Pociąg zawraca i wjeżdża na stację. Jazda kolejką trwa 28 sekund od momentu startu do końcowego wyhamowania. Oficjalny czas trwania atrakcji to 50,6 sekund.

Jest możliwe (np. przy silnym wietrze), że pociąg nie dojedzie na sam szczyt pierwszego wzniesienia – co spowoduje zjazd pociągu tyłem i wyhamowanie go za pomocą hamulców elektromagnetycznych umieszczonych w torze startowym (tzw. roll back). W takim przypadku pociąg powróci na stację i ponownie zostanie wysłany na tor startowy. Kingda Ka ma zainstalowane dwie kamery cyfrowe – jedną tuż po starcie, druga natomiast znajduje się przy końcu fazy hamowania, możliwe jest więc zrobienie pasażerom zdjęcia ”przed” i ”po” przejeździe.

Awarie[edytuj]

Kolejka Kingda Ka już niedługo po otwarciu zasłużyła sobie na miano najczęściej psującej się kolejki w parku. Największą zmorą pracowników obsługujących kolejkę był ciągle zawieszający się komputer sterujący pracą mechanizmów. Skutkiem tego było częste przerywanie pracy kolejki., a przy każdym wznowieniu pracy trzeba było przeprowadzić jazdy testowe. Wszystko to powodowało wydłużenie czasu oczekiwania na przejazd nawet do czterech godzin. Związane z tym były częste omdlenia stojących w kolejce, ponieważ większość chodnika prowadzącego do stacji przebiegała poza cieniem drzew.

Do wymiany komputera sterującego kolejką nakłoniła dyrekcję parku awaria, do której doszło 8 czerwca 2005 (czyli niecały miesiąc po jej otwarciu) podczas porannego testu kolejki tuż przed otwarciem. Obluzowaniu uległa jedna ze śrub mocujących szynę, po której porusza się blok napędowy napędu hydraulicznego. Śruba zaklinowała się między stalową liną napędową a szyną. Skutkiem tego było nieuzyskanie odpowiedniej prędkości przez pociąg. Komputer zamiast awaryjnie wyłączyć napęd tylko zwiększył jego moc by skompensować opóźnienie. W tym czasie podniosły się miedziane płyty hamulców elektromagnetycznych, które podnoszą się po określonym czasie od startu, niezależnie od tego gdzie znajduje się pociąg. Według obliczeń po ustalonym czasie pociąg powinien znajdować się już poza hamulcami. Z powodu wspomnianego opóźnienia pociąg znajdował się jeszcze na sekcji napędowej. Unoszące się płyty zawadziły o odkształcone wspomnianą śrubą podwozie pociągu i uległy zniszczeniu. Fragmenty płyt znaleziono kilkaset metrów od toru kolejki. W wyniku awarii kolejka stała bezczynnie około miesiąca. W tym czasie wymieniono system sterowania, uszkodzone elementy i przeprowadzono wszystkie testy. Od tej pory kolejka funkcjonuje bezawaryjnie. W wypadku nikt nie ucierpiał, gdyż doszło do niego jeszcze przed otwarciem parku, a pociąg był pusty.

Renowacja[edytuj]

Kingda Ka została mocno uszkodzona podczas huraganu Irene w 2011 roku. Po kilku nieudanych próbach jazdy władze parku zadecydowały o zamknięciu jej do końca sezonu w celu konserwacji. Kolejka została otwarta ponownie od sezonu 2012.

Pozostałe dane[edytuj]

  • Kolejka nigdy nie jeździ w deszczu czy nawet mżawce z powodu niebezpieczeństwa, jakie może stanowić dla osób zderzenie z kroplami deszczu przy prędkości ponad 200 km/h.
  • Hydrauliczny napęd ma moc ponad 20800 KM (15.5 MW).
  • Przez jakiś czas po otwarciu kolejki każdemu odjazdowi pociągu towarzyszył dźwięk syreny. Ze względu na skargi okolicznych mieszkańców dźwięk ten towarzyszy jedynie odjazdowi pociągu po każdym dłuższym przestoju kolejki.
  • Przy projektowaniu kolejki był brany pod uwagę wariant z jednym dużym i dwoma niższymi wzniesieniami toru. Ostatecznie zrezygnowano z dwóch mniejszych wzniesień, budując jedno, wyższe.