Kiss and ride

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oznaczenie miejsca kiss and ride

Kiss and ride, kiss & ride, K&R, K+R (z ang. pocałuj i jedź) – wyznaczone miejsce, służące do krótkiego postoju (ok. 1-2 min), spotykane zwłaszcza przy dworcach, lotniskach, centrach przesiadkowych i szkołach[1]. Mają ułatwić szybką przesiadkę pasażera pojazdu na inny rodzaj transportu[2] lub obiektu. W tworzeniu i używaniu parkingów kiss and ride przodują Australia, Stany Zjednoczone i Holandia.

W większości krajów piktogramy kiss & ride nie mają uregulowania prawnego, tzn. nie mają przyjętego wzoru w kodeksie drogowym lub innym dokumencie regulującym ruch drogowy[1]. Oznacza to, że nie można na ich podstawie wymierzać kar osobom niepoprawnie postępującym na miejscach oznaczonych tym znakiem. Z tego powodu stawia się wraz z nimi znaki dopuszczające zatrzymywanie lub parkowanie przez określony czas[1]. System oznaczania stref K+R jest różny dla różnych krajów, różni się nawet w różnych miastach tego samego kraju[1]. Jednolity system jest tylko w tych krajach, gdzie znak jest wprowadzony urzędowo[1].

Podział[edytuj | edytuj kod]

Można wyróżnić dwa rodzaje oznakowań stref K+R:

  • takie, gdzie oznakowanie jest uregulowane prawnie, a wzór znaku widnieje w odpowiednim akcie prawnym[1],
  • oraz takie, które nie są umieszczone w żadnym dokumencie prawnym, a strefy K&R są oznaczone znakami zaprojektowanymi i stawianymi przez zarządcę drogi[1].

Kiss and ride w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce nie istnieje oficjalny znak kiss and ride[1]. Z tego powodu znaki K+R samodzielnie są stosowane jedynie na prywatnych terenach, a na drogach publicznych dodatkowo umieszcza się znak B-35 – zakaz postoju[1], czasami również z podanym czasem maksymalnego czasu parkowania. W Polsce strefy K+R są częścią zintegrowanych centrów przesiadkowych, spotykane są także przy dworcach kolejowych, autobusowych oraz lotniskach.

Kiss and ride na świecie[edytuj | edytuj kod]

Czechy[edytuj | edytuj kod]

K&R w Czechach
Znak K+R obowiązujący od 2010 roku
Oznakowanie parkingu K+R do 2010 roku (tu 2009)

W Czechach znak K&R istnieje od 2010 roku jako znak "IP 13e Parkoviště K+R". Wcześniej stosowano znak zakaz zatrzymywania wraz z tabliczką K+R[1].

Holandia[edytuj | edytuj kod]

Znak kiss and ride w Utrechcie

W Holandii sprawa znaków kiss and ride nie jest uregulowana prawnie, dlatego oprócz znaków K+R stawia się też znaki "zakaz zatrzymywania się" lub "zakaz postoju". Sam znak K+R wzorowany jest na podobnym oficjalnym znaku P+R[1]. Zamiennie z nazwą angielską stosuje się też holenderskojęzyczną nazwę Zoen+Zoef[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l Duda 2015 ↓.
  2. l, Kiss and Ride, czyli pocałuj i jedź. W Warszawie pojawią się strefy postojowe K+R, „warszawa.naszemiasto.pl”, 19 listopada 2015 [dostęp 2018-08-08] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]