Klácelka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klácelka
Ilustracja
Wejście do jaskini
Państwo  Czechy
Położenie Liběchov, kraj środkowoczeski
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Klácelka
Klácelka
50°24′58,9″N 14°27′43,9″E/50,416361 14,462194
Postacie na Blaníku

Klácelkajaskinia i otaczająca ją piaskowcowa wychodnia, znajdująca się w powiecie Mělník (kraj środkowoczeski, Czechy), po lewej stronie doliny potoku Liběchovka, w obszarze miasta Liběchov, niecały kilometr na południe od wioski Želízy.

Rzeźbiarski wystrój jaskini i okolic stworzył około 1840 artysta Václav Levý, jeden z bardziej interesujących czeskich rzeźbiarzy monumentalnych XIX wieku. Przedstawia on ilustracje do bajki Františka Matouša Klácela Ferina lišak, w której pod zwierzęcymi alegoriami kryją się ludzkie słabości.

Przestrzeń przed jaskinią nosi nazwę Blaník. Tutaj Levý wyciosał reliefy przedstawiające Jana Žižkę, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého oraz postacie kowali kujących broń dla blanickich rycerzy. Na pobliskiej skałce wyciosany jest także kielich – symbol Husytów.

Całe założenie jest już mocno przyniszczone działalnością wody, wiatru i mniej świadomych społecznie turystów. Obiekt jest udostępniony bezpłatnie po niebieskim szlaku turystycznym (okrężnym) z Liběchova przez Želízy i Tupadly, przechodzącym przez inne monumentalne rzeźby Levého – Diabelskie Głowy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]