Kraj środkowoczeski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kraj środkowoczeski
Středočeský kraj
kraj
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Czechy
Siedziba Praga
Kod ISO 3166-2 CZ-ST
Powierzchnia 11 014 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

1 150 000
• gęstość 104 os./km²
Tablice rejestracyjne S
Szczegółowy podział administracyjny
Plan kraju środkowoczeskiego
Liczba miast 73
Liczba miejscowości 1 146
Położenie na mapie Czech
Położenie na mapie
Portal Portal Czechy

Kraj środkowoczeski (cz. Středočeský kraj) – jeden z trzynastu krajów samorządowych i siedmiu okręgów terytorialnych w Czechach (zob. podział administracyjny Czech). Jego stolicą jest Praga, która sama do niego nie należy, stanowiąc miasto wydzielone. Powierzchnia kraju wynosi 11 014 km², zamieszkuje go 1 150 000 osób (gęstość zaludnienia wynosi 104 mieszkańców na 1 km²). Kraj ten liczy 12 powiatów i 1 146 miejscowości, w tym 73 miasta.

Kraj środkowoczeski jest, oprócz wydzielonego miasta stołecznego Pragi (Hlavní město Praha), jedynym czeskim krajem, który tak jak w latach 1960-2000 stanowi jednocześnie jednostkę samorządu terytorialnego, jak i tzw. okręg terytorialny dla różnych instytucji państwowych.
Niektóre instytucje kraju znajdują się na jego obszarze, nie zaś w Pradze, jak odpowiednik komendy wojewódzkiej straży pożarnej (krajské ředitelství) z siedzibą w Kladnie, które jest jego największym miastem. Dwa największe ośrodki kraju (Kladno i Mladá Boleslav) są miastami statutarnymi.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Kraje (województwa) podzielone były na powiaty (czes. okres), jednak od 1 stycznia 2000 powiaty nie są już jednostką podziału administracyjnego Czech. Podział na powiaty zachowały jednak sądy, policja i niektóre inne urzędy państwowe. Został on również zachowany dla celów statystycznych. Województwo środkowoczeskie podzielone było na następujące powiaty:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]