Klany japońskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grobowiec klanu Kikkawa z Iwakuni na górze Kōya. Znajduje się tu wiele grobowców klanowych
Mon klanu Oda
Mon klanu Takeda
Mon klanu Ashikaga
Mon klanu Tokugawa
Mon klanu Mōri

Klany japońskie – grupy powiązanych ze sobą Japończyków, najczęściej poprzez pochodzenie od wspólnego przodka, rzadziej z jednej grupy zawodowej. Wyodrębnienie się rodów ze wspólnot neolitycznych przypisuje się dotarciu na Wyspy Japońskie metod uprawy ryżu i idącej za tym możliwości gromadzenia i przechowywania towaru stanowiącego podstawę bogacenia się.

W epoce Kofun rody składały się z rodzin zasiedlających określone terytorium, wywodzących swoje pochodzenie od wspólnego przodka, a także czczących wspólne bóstwo rodowe ujigami. Część rodów wywodziła się z ugrupowań zawodowych zajmujących się dziedzicznie określonymi funkcjami, m.in. kapłańskimi, wróżbiarskimi, rytualnymi. Jeden z rodów - ród cesarski - uzyskał supremację nad pozostałymi, które zaczęły zajmować dziedziczne pozycje na dworze cesarskim i w systemie państwowym.

W późniejszych czasach rody powstawały z wyodrębnienia gałęzi genealogicznych potomków cesarzy - w okresie Heian książętom krwi, dla których zabrakło stanowisk w aparacie administracyjnym, nadawano nazwiska i ziemię. Do najczęściej nadawanych nazwisk należały: Taira (Heishi) i Minamoto (Genji). Poszczególne gałęzie rodów noszących wspólne nazwisko rozróżnia się poprzez dodanie imienia cesarza, od którego pochodzą, np. Daigo-Genji. W języku japońskim, dla oznaczenia szlachectwa, do nazwiska rodowego wraz z partykułą dopełniacza no dodawane jest słowo Uji (jap. 氏) np. Taira-no-uji (平氏), Minamoto-no-uji (源氏).

Najważniejsze rody w historii Japonii[edytuj]

Okresy Kofun i Asuka[edytuj]

Okresy Nara i Heian[edytuj]

Okresy późniejsze[edytuj]

Pozostałe rody japońskie[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]