Kōya-san

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kōya-san
ilustracja
Państwo  Japonia
Populacja 
• liczba ludności

4,2 tys.
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Kōya-san
Kōya-san
Ziemia34°12′45″N 135°35′11″E/34,212500 135,586389
Portal Portal Japonia
Budynek kondō w Danjō Garan
Wieża konpon-daitō w Danjō Garan

Kōya-san (jap. 高野山) – nazwa grupy ośmiu gór w miejscowości Kōya-chō (jap. 高野町) (4,2 tys. mieszkańców) w prefekturze Wakayama w zachodniej Japonii, na południe od miasta Ōsaka, znajduje się ona w quasi-parku narodowym Kōya-Ryūjin. Teren położony pomiędzy tymi górami jest wypełniony zespołami świątyń, tworzących łącznie główną siedzibę kultu buddyjskiej sekty Shingon (Sekty Prawdziwego Słowa) założonej w IX wieku przez mnicha Kūkaia (Kōbō-daishi, Wielkiego Nauczyciela Rozpowszechniającego Naukę Buddy). Znajduje się tam ponad 100 świątyń i licznych budowli towarzyszących (w tym uczelnia), które powstawały przez stulecia wokół pierwszej świątyni konsekrowanej w 819 r. Główne budowle świątynne to:

  • Kongōbu-ji (jap. 金剛峰寺) – obecna nazwa została utworzona w 1868 r. Określa się nią także czasem cały kompleks;
  • Oku-no In (jap. 奥の院) – mauzoleum Kōbō-daishi, otoczone największym w Japonii cmentarzem. Prowadzi do niego kamienna droga poprzez las cedrów i cyprysów. Wyznawcy wierzą, że Kōbō-daishi nadal tam przebywa, oddając się medytacjom;
  • Danjō Garan (jap. 壇上伽藍), pierwotny zespół świątynny, składający się z blisko 20 różnych budowli.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kūkai otrzymał ziemie w Kōya-san w 816 r. z nadania cesarskiego i ustanowił tam wspólnotę religijną buddyzmu ezoterycznego o nazwie Shingon. W 819 r. zbudowany przez Wielkiego Nauczyciela klasztor został konsekrowany.

Do 1872 kobiety nie miały prawa wstępu na teren tej doliny (położonej 800 m n.p.m.). Przy jednej z dróg prowadzących do kompleksu świątynnego znajdują się jedyne zachowane do dziś zabudowania, w których zatrzymywały się pielgrzymujące kobiety.

W 2004 r. miejscowość została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Dotarcie do Kōya-san umożliwia kolej Nankai. Podróż rozpoczyna się na stacji Namba w Osace i prowadzi do stacji Gokurakubashi zlokalizowanej u podnóża góry Kōya. Stamtąd, na szczyt dociera w ciągu 5 minut kolejka elektryczna. Cała podróż zajmuje około dwóch godzin. W przypadku podróży pociągiem ekspresowym, czas ten skraca się do 1,5 godziny.

Będąc już na Kōya-san, skorzystać można (w weekendy) z możliwości objazdowej wycieczki wiodącej pośród najważniejszych obiektów świątynnych. Interesującą atrakcją dla turystów jest możliwość skorzystania z usług wielu buddyjskich klasztorów, które w większości oferują swoim gościom całodobowe pobyty wraz z możliwością wyżywienia oraz uczestniczenia w buddyjskich obrzędach modlitewnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]