Klementyna Mien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klementyna Julia Mien (ur. 6 października 1870 w Krakowie, zm. 20 lutego 1954 w Montereau) – malarka, fotografka.

Córka Polki Petroneli i pochodzącego z Francji fotografa i literata Juliusza Miena, siostra malarza Juliusza. Uczyła się w Szkole Przemysłowej w Krakowie, na Wyższych Kursach dla Kobiet im. A. Baranieckiego i prywatnie m.in. u Józefa Mehoffera. W latach 1900-1903 naukę kontynuowała w Paryżu na Académie des Beaux-Arts i w prywatnych szkołach. Po powrocie do Krakowa zajmowała się malarstwem i fotografią, prowadząc po śmierci ojca jego zakład (1906-1919). Ok. 1910 r. otworzyła pod jego nazwiskiem Zakład Artystycznej Fotografii przy ul. Kolejowej 11 (późniejszej Potockiego 11, obecnie Westerplatte).

W 1934 r. odwiedziła Bochnię, gdzie wkrótce się przeprowadziła i przy ul. Kazimierza Wielkiego 10 otworzyła Zakład Artystycznej Fotografii i Powiększeń „ARS”, który prowadziła razem ze swoją uczennicą, Janiną Podgajną. W 1950 r. wyjechała do Francji, przekazując atelier swojej przyjaciółce Stefanii Lorenc. Mieszkała najpierw w Paryżu, potem w domu dla repatriantów w Vulaines-sur-Seine.

Malowała głównie portrety, kwiaty i pejzaże. Jej obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Katarzyna Kudłacz, Noty o fotografach i zakładach fotograficznych [w:] Katarzyna Kudłacz, Marta Miśkowiec, Katalog winiet krakowskich zakładów fotograficznych, Kraków 2008, s. 324-328.
  • J. Wyczesany, Klementyna Julia Mien [w:] Słownik artystów polskich, t. V, Warszawa 1993, s. 531-532.
  • Aleksander Żakowicz i współpracownicy, Fotografia galicyjska do roku 1918. Fotografowie Galicji, Tatr oraz Księstwa Cieszyńskiego, Częstochowa-Katowice-Lwów 2008.