Przejdź do zawartości

Koço Kokëdhima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koço Kokëdhima
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 kwietnia 1959
Qeparo

Przynależność polityczna

Socjalistyczna Partia Albanii

Małżonek

Brixhida Kokëdhima

Koço Kokëdhima (ur. 21 kwietnia 1959 w Qeparo) – jeden z najbogatszych albańskich przedsiębiorców, założyciel dziennika Shekulli i polityk należący do Socjalistycznej Partii Albanii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Tirańskiego[1]. Pod koniec tego roku rozpoczął pracę w Naftowym Instytucie Geologicznym w Fierze (alb. Institutit Gjeologjik të Naftës në Fier)[1].

Kokëdhima był zaangażowany w przemianę systemową w Albanii związaną z upadkiem komunizmu; w 1991 roku założył pierwszą prywatną firmę w Albanii; była to firma budowlana o nazwie Rilindja[1]. Szkolił nowych albańskich przedsiębiorców i pomagał im w otwieraniu oraz rozwijaniu ich firm[1].

W 1997 roku założył dziennik Shekulli, który już po kilku miesiącach stał się jednym z najbardziej poczytnych dzienników w Albanii[1]. Był znany ze swojej niezależnej polityki redakcyjnej i sprzeciwu wobec premierów Albanii: Fatosa Nano i Sali Berishy[1].

W latach 1998-2013 kierował Organizacją Wolnych Albańskich Przedsiębiorców (alb. Organizatën e Sipërmarrësve të Lirë Shqiptarë)[1].

9 maja 2016 roku utracił mandat posła albańskiego parlamentu. Było to efektem złamania przez niego art. 70 konstytucji albańskiej, który zabrania deputowanym wykorzystywania środków publicznych przez podlegające im firmy prywatne[2]. Należał do parlamentarnej Komisji Gospodarki i Finansów oraz jednocześnie Przewodniczącym Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Albańsko-Chińskiej[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ma żonę Brixhidę oraz trzy córki: Besę, Borę i Erę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]