Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Młynarach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
78/85[1] z dnia 13.09.1985
kościół filialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Młynary

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Piotra Apostoła w Młynarach

Położenie na mapie Młynar
Mapa konturowa Młynar, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu elbląskiego
Mapa konturowa powiatu elbląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Młynary
Mapa konturowa gminy Młynary, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia54°11′17,03″N 19°43′22,07″E/54,188064 19,722797

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannykościół filialny należący do parafii św. Piotra Apostoła w Młynarach. Należy do dekanatu Pasłęk I diecezji elbląskiej. Jeden z rejestrowanych zabytków miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Został zbudowany w latach 1856-1857 dla społeczności katolickiej. Jest to świątynia orientowana, murowana, wzniesiona z cegły, na rzucie prostokąta, posiadająca wydzielone zamknięte trójkątnie prezbiterium. kościół nakryty jest dachem dwuspadowym złożonym z dachówki holenderskiej. Salowe wnętrze jest nakryte płaskim stropem. Do wyposażenia świątyni należy ołtarz przedstawiający Matkę Bożą, patronkę kościoła, który został podarowany mieszkańcom Młynar przez papieża Piusa IX, aby rozwijał się w tym mieście kult Maryi Niepokalanej[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-08-17].
  2. Kościół filialny p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP (XIX w). Polska Niezwykla.pl. [dostęp 2015-09-07]. (pol.).