Kościół Świętego Krzyża w Dreźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Krzyża w Dreźnie
Kreuzkirche (Dresden)
Kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Krzyża w Dreźnie
Państwo  Niemcy
Miejscowość Drezno
Wyznanie protestanckie
Kościół luterański
Parafia Kreuzkirchgemeinde
Imię Krzyż Święty
Położenie na mapie Drezna
Mapa lokalizacyjna Drezna
Kościół św. Krzyża w Dreźnie
Kościół św. Krzyża w Dreźnie
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Kościół św. Krzyża w Dreźnie
Kościół św. Krzyża w Dreźnie
Położenie na mapie Saksonii
Mapa lokalizacyjna Saksonii
Kościół św. Krzyża w Dreźnie
Kościół św. Krzyża w Dreźnie
Ziemia51°02′56″N 13°44′22″E/51,048889 13,739444
Strona internetowa

Kościół św. Krzyża w Dreźnie – ewangelicki kościół w Dreźnie, którego historia sięga roku 1215. Wówczas w samym centrum Starego Miasta wzniesiono bazylikę pw. Św. Mikołaja. Obecną nazwę kościół otrzymał dopiero w 1388 roku, co związane było z darem margrabiego Henryka, który w 1234 ofiarował kościołowi cenną relikwię, fragment Krzyża Chrystusa.

Historia nie oszczędzała świątyni, już w 1491 roku ówczesna bazylika została doszczętnie strawiona przez pożar, a na jej miejscu wybudowano gotycki kościół halowy. W okresie reformacji, w roku 1539, odbyło się tutaj pierwsze luterańskie nabożeństwo i odtąd Kościół św. Krzyża został uznany za główny kościół protestancki Drezna. Kilkadziesiąt lat później, w roku 1584, dobudowano wieżę w stylu renesansowym, która około 100 lat później została zniszczona w czasie pożaru miasta i równie prędko odbudowana. Jej ówczesny kształt znany jest z obrazów Canaletta (1751). Okres wojny siedmioletniej przyniósł kolejne zniszczenia, kościół w roku 1760 doznał poważnych obrażeń w wyniku pożaru podczas oblężenia przez Prusaków. Odnowiony w stylu późnego baroku i klasycyzmu w 1792 przetrwał w swym zewnętrznym kształcie do naszych czasów. Kolejny pożar w 1897 całkowicie zniszczył nawy, których odbudowę ukończono w trzy lata później w stylu Art Nouveau.

Podczas II wojny światowej, w wyniku bombardowań w 1945 roku, podobnie jak większość zabytków miasta, kościół został poważnie zniszczony, dopiero 10 lat później odbudowany i ponownie otwarty. Z uwagi na brak funduszy, odbudowa skupiła się głównie na wyglądzie zewnętrznym, wnętrze natomiast wyposażono prowizorycznie. Z biegiem lat prostota wystroju została doceniona i uznana za wartą pozostawienia na stałe. W głównym wejściu do kościoła św. Krzyża znajdują się pozdrowienia pokoju w 13 językach.

Obecna wieża kościelna ma 94 m wysokości. Z niej pada światło na jasne kamienie, ukazujące ogrom szkód powstałych po wspomnianym bombardowaniu w 1945 r.

Zwiedzając Kościół warto pokonać 256 stopni i z wysokości 54 metrów podziwiać wspaniałą panoramę Drezna i okolicy. Przy okazji zobaczyć pięć dzwonów wykonanych z brązu, drugich co do wielkości w całych Niemczech (po katedrze w Kolonii). Masa największego z nich to 11,5 t. Na wieży znajduje się także zegar z 1957 roku, którego tarcza ma średnicę 3 metrów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]