Kościół Świętych Kosmy i Damiana w Okoninie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. św. Kosmy i Damiana
w Okoninie
A/379 z dnia 27.06.1930[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Okonin (powiat grudziądzki)

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. św. Kosmy i Damiana w Okoninie

Wezwanie

Świętych Kosmy i Damiana

Położenie na mapie gminy Gruta
Mapa konturowa gminy Gruta, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. św. Kosmy i Damianaw Okoninie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. św. Kosmy i Damianaw Okoninie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. św. Kosmy i Damianaw Okoninie”
Położenie na mapie powiatu grudziądzkiego
Mapa konturowa powiatu grudziądzkiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. św. Kosmy i Damianaw Okoninie”
Ziemia53°26′10″N 18°53′37″E/53,436111 18,893611

Kościół św. św. Kosmy i Damiana w Okoninie – kościół katolicki położony we wsi Okonin, powstały w I połowie XIV w., zbudowany z cegły.

Kościół ma charakter gotycki, jest orientowany, stojący na niewielkim wzgórzu otoczonym murem. Głównym budulcem świątyni jest cegła, z rombowym wykorzystaniem zendrówki, do podmurówki użyto kamieni polnych. Z północnej strony znajduje się masywna, oskarpowana wieża. Wskutek licznych prac budowlanych powstała niezwykle ciekawa bryła, z której wyróżnia się kruchta oraz malownicze szczyty wschodni i zachodni.

Salowe wnętrze kościoła zdobią gotyckie oraz barokowe polichromie. Znaczna część wyposażenia również pochodzi z okresu baroku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dariusz Dąbrowski. Gotyckie kościoły wiejskie Ziemi chełmińskiej – propozycja uprawiania turystyki kulturowej na obszarze wiejskim. „Turystyka Kulturowa”, Wrzesień 2009.