Kościół św. Ducha i św. Anny w Szydłowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół św. Ducha i św. Anny w Szydłowcu
kościół szpitalny, filialny
Państwo  Polska
Miejscowość Szydłowiec
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół łaciński
Parafia św. Zygmunta w Szydłowcu
Wezwanie św. Ducha i św. Anny
brak współrzędnych

Kościół św. Ducha i św. Anny w Szydłowcu – nieistniejący obecnie kościół szpitalny, wybudowany w latach 1528-1529 przez Mikołaja Szydłowieckiego na terenie ówczesnej Skałki.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Obecny plac św. Ducha, znajduje się na rogu ulicy Radomskiej i Zamkowej, na terenie Pragi. Historycznie ulokowany został na miejscu dawnego drewnianego dworu Szydłowieckich, między Rynkami Skałecznym i Składowym, przy ulicy Szpitalnej. Kościół zbudowano na końcu nowo wybudowanej dzielnicy - Skałki, w pobliżu ówczesnego strumienia (płynącego obecną ul. Zamkową).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przy kościele mieścił się przytułek dla starców, chorych i sierot.

Był to kościół drewniany, na podmurówce, kryty gontem, z kopułą zwieńczoną metalowym krzyżem. Kościół posiadał 3 dzwony, ostatni poświęcony 5 listopada 1744 przez biskupa Michała Kunickiego. W środku mieściły się 4 ołtarze: Najświętszej Maryi Panny, św. Rocha po prawej stronie; ołtarz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Anna; św. Magdaleny po lewej obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego.

Kościół był dość zaniedbany, dlatego też w 1781 r. książę - ofiarodawca rozpoczął budowę nowego kościoła. Niestety budowa nie została ukończona i wystawienie Najświętszego Sakramentu odbywało się nadal w starym kościółku w rocznicę poświęcenia, Zielone Świątki, św. Annę oraz na Wielkanoc. W początkach XIX w. kościół popadł w ruinę, ostatecznie spłonął w 1876 r. Po dziś dzień na jego miejscu stoi kamienny krzyż z napisem "Boże przyjmij tę ofiarę a zachowaj nas od wszelkich niebezpieczeństw".