Kościół św. Franciszka z Asyżu w Lasocicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Franciszka z Asyżu w Lasocicach
Symbol zabytku nr rej. 921/64 z dn. 30.05.1964
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lasocice, gm. Łambinowice

Typ budynku

kościół

Styl architektoniczny

renesans, gotyk

Architekt

nieznany (prawd. włoski)

Fundator

Johannes Franz von Troilo de Riviano

Szerokość frontu

12 m

Powierzchnia użytkowa

199 mk

Rozpoczęcie budowy

1397

Ukończenie budowy

1618

Ważniejsze przebudowy

1618

Położenie na mapie gminy Łambinowice
Mapa konturowa gminy Łambinowice, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Franciszka z Asyżu w Lasocicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Franciszka z Asyżu w Lasocicach”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Franciszka z Asyżu w Lasocicach”
Położenie na mapie powiatu nyskiego
Mapa konturowa powiatu nyskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Franciszka z Asyżu w Lasocicach”
Ziemia50°31′58,8″N 17°27′43,8″E/50,533000 17,462167

Kościół św. Franiszka z Asyżu, dawniej pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (h. Mariae semper Virginis) w Lasocicach (niem. Lassoth, Grunfliess) – najcenniejszy zabytek wsi Lasocice, w gminie Łambinowice; filialny, należący do parafii św. Klemensa w Rusocinie.

Wzmiankowany w 1397 roku. Obecny wybudowany w 1618 roku z fundacji Johanna Franza von Troilo de Riviano, który zakupił wieś Lassoth w 1591 roku[1]. Renesansowy, z elementami gotyckimi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo wieś Lasocice należała do nieistniejącego obecnie kościoła Maria in Rossis (Matki Boskiej Różańcowej) na Starym Mieście w Nysie[2]. Kiedy w Rusocinie wybudowany został kościół i utworzono parafię św. Klemensa, przyłączono do niej m.in. Rothhaus, Nieder- i Oberjeutritz (dziś części wsi Piatkowice), Prockendorf oraz Lassoth. Dziedzicem tej ostatniej wsi był wówczas niejaki Witko (Vitigo), któremu wkrótce udało się uzyskać zgodę na budowę własnego kościoła i wydzielenie odrębnej parafii. Zachował się akt fundacyjny w tej sprawie, sporządzony w Otmuchowie 14 lipca 1397 roku. Pierwszy znany proboszcz lasocicki to wzmiankowany w 1445 roku Johann, pharer czu Lasset. Ponieważ jednak parafia lasocicka nie była w stanie się utrzymać, miejscowy kościół szybko stał się kościołem filialnym parafii w Rusocinie[3]. W 1618 roku na miejscu gotyckiej świątyni w Lasocicach został wzniesiony nowy, renesansowy kościół, którego bryła zachowała się do dziś.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Lasocicach, o nietypowym rzucie, należy do najoryginalniejszych rozwiązań przestrzennych kościołów śląskich budowanych w tym przedziale czasowym. Potężna i lekko przesunięta od osi kwadratowa wieża, przechodzi w długą czteroprzęsłową nawę, o sklepieniu kolebkowym. W zakrystię, która przylega do nawy od strony północnej, wkomponowano lożę kolatorską. Bryłę uzupełnia absydowe, płytkie prezbiterium, a od południa prostokątna kruchta.

W bryle kościoła wyróżnia się wysoka, odmienna co do ówczesnych reguł, wieża. Jej kwadratowy trzon przechodzi w ośmiobok, z charakterystycznymi sterczynkami. Bryła uważana jest za przykład oryginalności rozwiązań architektonicznych. Powstał obiekt o malowniczej architekturze dominującej w krajobrazie wsi i nadającej jej własny, odrębny charakter[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Troilo von Lessoth, Franz Gottfried, asi 1583 – asi 1648 – Portaro – library catalog [online], stt.opac.nm.cz [dostęp 2023-04-20].
  2. Historia kościoła | Piotr i Paweł [online] [dostęp 2023-04-20] (pol.).
  3. Hermann Red Heinemann, Heimatblätter des Neissegaues, 1925, Jg. 1, Nr. 4, „269105 III”, 1925 [dostęp 2023-04-20].
  4. kościół filialny pw. św. Franciszka z Asyżu – Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 2023-04-20] (pol.).