Kościół św. Jana Bosko w Luboniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół pw. św. Jana Bosko w Luboniu
kościół parafialny
widok ogólny
widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Luboń
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jana Bosko w Luboniu
Wezwanie św. Jana Bosko
Położenie na mapie Lubonia
Mapa lokalizacyjna Lubonia
Kościół pw. św. Jana Bosko w Luboniu
Kościół pw. św. Jana Bosko w Luboniu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół pw. św. Jana Bosko w Luboniu
Kościół pw. św. Jana Bosko w Luboniu
Ziemia 52°20′51″N 16°53′24″E/52,347500 16,890000
Strona internetowa

Kościół św. Jana Bosko w Luboniu - jeden z czterech kościołów rzymskokatolickich w mieście Luboń. Mieści się przy ulicy Jagiełły, w dzielnicy Stary Luboń. Należy do dekanatu lubońskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Z inicjatywą budowy kościoła wyszedł jako pierwszy ks. Stanisław Streich - ówczesny proboszcz parafii żabikowskiej, który z zaangażowaniem przewodniczył Komitetowi Budowy Kościoła. Jesienią 1934 roku ksiądz Streich nabył od Uniwersytetu Poznańskiego grunt pod budowę przyszłej świątyni. 1 października 1935 roku, po oddaniu do użytku nawy bocznej, w Poznaniu został wydany akt, na mocy którego oficjalnie powstała parafia. Pięć dni później ks. Stanisław Streich odprawił pierwszą mszę przy nawie powstającego kościoła. W kolejnych latach rozbudowano i wykończono wnętrze świątyni, a w 1939 roku powstała dzwonnica. 27 lutego 1938 roku w kościele św. Jana Bosko, podczas odprawiania mszy, zamordowany został pierwszy proboszcz tej parafii - ks. Stanisław Streich[1]. Przez lata okupacji hitlerowskiej w murach kościoła magazynowano materiały sanitarne. Po wyzwoleniu, latem 1945 roku rozpoczęto odbudowę spalonej przez Niemców i zniszczonej działaniami wojennymi świątyni. W październiku 1946 roku odprawiono w niej, pierwsze po zakończeniu wojny, nabożeństwo. W latach 1976-1981 przeprowadzono przebudowę wnętrza kościoła. W 2002 roku ceglane mury świątyni zostały otynkowane.

W roku 2015 ks. prob. prałat Roman Kubicki rozpoczął remont kościoła. Pierwszy etap to wymiana okien w kościele. Planowane jest także zaintalowanie ogrzewania i wymiana posadzki. Rozpoczęto remontowanie domu parafialnego, gdzie powstało nowe biuro parafialne, złożone z trzech pomieszczeń.

Przypisy

  1. Historia Kościoła. Parafia św. Jana Bosko w Luboniu. [dostęp 2012-12-22].