Dekanat luboński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dekanat luboński
Ilustracja
Kościół św. Jana Bosko w Luboniu – siedziba dekanatu
Państwo

 Polska

Siedziba

Luboń

Data powołania

5 kwietnia 2004[1]

Archidiecezja

poznańska

Dziekan

ks. prał. Roman Kubicki

Wicedziekan

ks. kan. Edward Majka

Dane statystyczne
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych


18

Liczba parafii

10

Dekanat luboński (dawniej puszczykowski[1]) – jeden z 43 dekanatów archidiecezji poznańskiej. Administracyjnie znajduje się na terenie gmin miejskich: Luboń i Puszczykowo oraz w północnej części gminy Mosina i północno-wschodniej części gminy Komorniki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dekanat luboński rozpoczął swoją działalność w Wielki Czwartek, dnia 8 kwietnia 2004 roku, wraz z wejściem w życie dekretu o zmianie granic niektórych dekanatów oraz powstaniu nowych, jaki wydał trzy dni wcześniej Arcybiskup Metropolita PoznańskiStanisław Gądecki. Dekanat luboński zastąpił de facto zniesiony dekanat puszczykowski, jednak z niewielkimi różnicami, co do składu parafii. I tak: parafię Iłówiec przejął dekanat stęszewski, z którego odłączono natomiast parafię Komorniki i przyłączono do nowo powstałego dekanatu z siedzibą w Luboniu. W uzasadnieniu decyzji o zmianie dotychczasowej nazwy dekanatu czytamy:

Ze względu na to, że największym skupiskiem ludności w dekanacie jest Luboń, przemianowuję nazwę tego dekanatu z puszczykowskiego na luboński[1].

Pierwszym dziekanem lubońskim był ks. kan. Kazimierz Szachowicz, który jednocześnie przeszedł do historii jako ostatni administrator dekanatu puszczykowskiego.

Skład dekanatu[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stanisław Gądecki: Zmiana granic niektórych dekanatów oraz nowe dekanaty. [dostęp 2011-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)].