Kościół św. Mikołaja i św. Stanisława Biskupa w Kałowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Mikołaja i świętego Stanisława Biskupa
707 z dnia 6.10.1967[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kałów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Mikołaja i św. Stanisława Biskupa

Wezwanie

św. Mikolaja i św. Stanisława

Położenie na mapie gminy Poddębice
Mapa konturowa gminy Poddębice, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja i świętego Stanisława Biskupa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja i świętego Stanisława Biskupa”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja i świętego Stanisława Biskupa”
Położenie na mapie powiatu poddębickiego
Mapa konturowa powiatu poddębickiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja i świętego Stanisława Biskupa”
Ziemia51°50′26,02″N 19°01′30,37″E/51,840561 19,025103

Kościół świętego Mikołaja i świętego Stanisława Biskuparzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu poddębickiego archidiecezji łódzkiej.

Obecna świątynia została wybudowana w 1786 roku i ufundowana przez Sulimierskich. W 1869 roku świątynia została gruntownie odnowiona. Podczas ponownego remontu w 1912 roku została powiększona. Jest to budowla drewniana, posiadająca konstrukcję zrębową, oszalowana, jej prezbiterium jest zwrócone w stronę północną. Kościół został wzniesiony na planie krzyża o krótkich ramionach bocznych, jego prezbiterium jest węższe i zamknięte wielobocznie. We wnętrzu znajdują się dwie pary słupów, oddzielających wąskie nawy boczne i podtrzymujących sklepienia kolebkowe.

Do wyposażenia świątyni należy ołtarz główny pochodzący z XVIII wieku, mieszczący obraz św. Mikołaja i rzeźby świętych, ołtarze boczne pochodzą z XVIII wieku i reprezentują styl barokowy, znajdują się w nich: obraz św. Jana Nepomucena z XVII wieku i krucyfiks z XVII wieku oraz obraz św. Anny z początku XIX wieku. Organy w stylu rokokowym są ozdobione rzeźbami aniołów grających na trąbach; chrzcielnica w stylu rokokowym pochodzi z 1800 roku. Jeden z feretronów jest ozdobiony rzeźbą Matki Bożej Różańcowej, a drugi jest ozdobiony obrazem Zaślubin Józefa z Maryją[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2016-01-30].
  2. Kałów, parafia Świętego Mikołaja Biskupa i Świętego Stanisława Biskupa. archidiecezja łódzka. [dostęp 2016-01-30]. (pol.).