Kościół św. Tomasza Apostoła w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie
Kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Św. Tomasza Apostoła
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Tomasza Apostoła w Warszawie
Wezwanie św. Tomasza Apostoła
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie św. Tomasza Apostoła, św. Faustyny Kowalskiej
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie
Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie
Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie
Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie
Ziemia52°08′52″N 21°02′37″E/52,147778 21,043611
Strona internetowa
Tablica upamiętniająca poświęcenie w 1987 kamienia węgielnego przez Jana Pawła II przy wejściu do kościoła

Kościół (i parafia) pw. św. Tomasza Apostoła znajduje się w Warszawie w dzielnicy Ursynów, przy ulicy Dereniowej 12. W kościele przechowywanych jest część relikwii św. Tomasza Apostoła, uroczyście przekazanych 10 października 2007 przez abp Carlo Ghidelli, arcybiskupa archidiecezji Lanciano – Ortona[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki kościoła wiążą się z budową tymczasowej kaplicy w sierpniu 1983, ukończonej w grudniu tego roku i poświęconej przez kardynała Glempa w roku następnym.

Początkowy projekt budowy kościoła na skarpie wiślanej (w miejscu wyeksponowanym) przed rokiem 1989 nie spotkał się z przychylnością władz i ostatecznie budowę zlokalizowano w centrum osiedla Ursynów Południowy. 15 czerwca 1995 nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego (poświęconego przez papieża Jana Pawła II w dniu 8 czerwca 1987) pod nową świątynię, projektu architektów Andrzeja Fabierkiewicza i Stanisława Stefanowicza.

W pierwszym etapie ukończono budowę domu katechetycznego o nazwie Betania (1986-1992), poświęconego przez prymasa Polski dnia 12 maja 1992, będącego zapleczem parafii. Tutaj też w czerwcu 1994 otwarto pierwszy w Polsce Dom Dziennego Pobytu Fundacji Alzheimerowskiej oraz 30 listopada 1997 otwarto Galerię "TeKa" dla twórców nieprofesjonalnych.

13 września 2006 około godziny 18 doszło do pożaru dachu kościoła, w wyniku czego zniszczeniu uległo około 150 m² jego powierzchni. Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez robotników pracujących na dachu kościoła. Szacowane straty wyniosły około 100 000 [2].

Parafia[edytuj | edytuj kod]

Parafia św. Tomasza Apostoła wydzielona została z obszaru parafii św. Katarzyny na Służewie i zlokalizowana na byłych Polach Piaseczyńskich. Erygowana przez prymasa Polski Józefa Kardynała Glempa dekretem, który wszedł w życie 15 listopada 1984 roku. Na stanowisko administratora powołany został ksiądz Tomasz Jerzy Król, który związany jest z tą parafią od 10 kwietnia 1983, kiedy mieszkając przy ul. Hawajskiej 4 odprawiał pierwszą mszę świętą w piwnicy bloku przy ul. Hawajskiej 15.

W parafii działają:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]