Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Łukowicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych
Kościół parafialny
Ilustracja
nowy kościół w Łukowicy
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łukowica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy

Wezwanie

Matka Boża Wspomożenia Wiernych

Wspomnienie liturgiczne

niedziela przed lub po 24 maja

Położenie na mapie gminy Łukowica
Mapa konturowa gminy Łukowica, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych”
Ziemia49°36′18,8″N 20°29′26,7″E/49,605222 20,490750

Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Łukowicy - murowana świątynia rzymskokatolicka w miejscowości Łukowica, będąca kościołem parafialnym tamtejszej parafii pw. św. Andrzeja Apostoła.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Nowoczesny kościół wzniesiono w Łukowicy tuż obok zabytkowej świątyni pw. św. Andrzeja w latach 1984-1995, według planów sporządzonych przez Andrzeja i Leszka Gonciarzów. Konsekracji dokonał biskup Józef Życiński 21 maja 1995.

Jest to prosty jednonawowy kościół o jasnym, przestronnym wnętrzu. W jego bryle wyróżnia się zwłaszcza wysoka czworoboczna wieża o ciekawej architekturze. Z prawej strony znajduje się kaplica boczna poświęcona Matce Bożej Nieustającej Pomocy.

W ołtarzu głównym znajduje się posąg Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, będący kopią zaginionej figury, otoczonej kultem w zabytkowym kościółku. Matka Boża przedstawiona została z Dzieciątkiem na rękach, ubrana w błękitną szatę, z berłem w ręku. Głowy Maryi i Jezusa zdobią korony. Dodatkowo nad głową Maryi znajduje się aureola z 12 gwiazd, wykonana w 2008. Poniżej figury umieszczono pięknie zdobione tabernakulum.

Wnętrze świątyni

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 198-199. ISBN 978-83-88383-43-4.