Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
w Gryficach
Distinctive emblem for cultural property.svg A-837 z dnia 15.07.2011
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gryfice, ul. Górska, woj. zachodniopomorskie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach

Wspomnienie liturgiczne

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie Gryfic
Mapa konturowa Gryfic, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusaw Gryficach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusaw Gryficach”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusaw Gryficach”
Położenie na mapie powiatu gryfickiego
Mapa konturowa powiatu gryfickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusaw Gryficach”
Położenie na mapie gminy Gryfice
Mapa konturowa gminy Gryfice, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusaw Gryficach”
Ziemia53°55′10″N 15°11′46″E/53,919444 15,196111

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych w Gryficach, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Gryfice archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę świątyni rozpoczął w 1930 roku ksiądz Edmund Wende, proboszcz powstałej w 1914 roku parafii katolickiej w mieście. Była to pierwsza świątynia katolicka po reformacji. Przy budowie kościoła pracowali Polacy i to głównie właśnie oni przyczynili się do powstania tej budowli. Kościół został uroczyście poświęcony w dniu 16 listopada 1932 roku. Na tę uroczystość Polacy ufundowali kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która została umieszczona w bocznym ołtarzu świątyni. W dniu 23 listopada 1933 roku obraz został potajemnie usunięty z budowli i zniszczony przez hitlerowców. W Roku Jubileuszowym 2000 miejscowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z inicjatywy nieżyjącego już przewodniczącego Stanisława Taperka, przy współpracy z ówczesnym proboszczem ks. kan. Zygmuntem Nogą oraz parafianami postanowili po 67 latach po raz kolejny ufundować kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do świątyni. Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w dniu 30 lipca 2000 roku została uroczyście intronizowana do kościoła[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (pol.). Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". [dostęp 2013-03-13].