Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej
w Zakrzewie
2317/A z dnia 7.10.1994
Kościół parafialny
Ilustracja
Widok od ul. Długiej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zakrzewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej

Położenie na mapie gminy Dopiewo
Mapa konturowa gminy Dopiewo, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiejw Zakrzewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiejw Zakrzewie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiejw Zakrzewie”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiejw Zakrzewie”
Ziemia52°23′59,7″N 16°42′49,2″E/52,399917 16,713667
Strona internetowa
Wnętrze

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie – zabytkowy kościół parafialny w Zakrzewie, w gminie Dopiewo, w powiecie poznańskim.

Kościół powstał dla ewangelików z Zakrzewa i okolic, którzy do czasu jego budowy musieli uczęszczać do kościoła św. Krzyża w Poznaniu (dzisiaj kościół Maryi Królowej). Budowę zakończono w 1887 r. W dniu 18 grudnia 1887 kościół został poświęcony przez generalnego superintendenta Kościoła Ewangelickiego w Wielkopolsce, Johannesa Hesekiela. Świątynię wybudowano stylu neogotyckim.

Po drugiej wojnie światowej budynek został przejęty przez katolików i stał się kościołem filialnym parafii św. Marcina i św. Wincentego Męczennika w Skórzewie. W latach 19701986 pełnił funkcję kościoła rektoralnego. Od 1 lipca 1986 jest kościołem parafialnym parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]