Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowogród

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Nowogrodu
Mapa konturowa Nowogrodu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie”
Położenie na mapie powiatu łomżyńskiego
Mapa konturowa powiatu łomżyńskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie”
Położenie na mapie gminy Nowogród
Mapa konturowa gminy Nowogród, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie”
Ziemia53°13′33″N 21°52′44″E/53,225833 21,878889
Kościół pw. NMP w Nowogrodzie

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzierzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Nowogród, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Łomża - św. Brunona diecezji łomżyńskiej.

Tablica upamiętniająca poległych polskich obrońców Nowogrodu z września 1939 roku

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowla murowana została wzniesiona w 1409 roku w stylu późnogotyckim i spłonęła w 1788 roku. Została wtedy wybudowana drewniana kaplica, natomiast w 1821 roku została odbudowana dawna świątynia, która została rozbudowana w 1865 roku. W 1874 roku została konsekrowana przez biskupa sejneńskiego. W 1915 roku, w czasie I wojny światowej, kościół został całkowicie zniszczony, w latach 1922-1926 został odbudowany dzięki staraniom księdza Witolda Supińskiego. W czasie II wojny światowej budowla ponownie została doszczętnie zrujnowana.

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Odbudowywali ją w latach 1946-1956 proboszczowie: ksiądz Stanisław Prószyński i Stanisław Miklaszewicz. Drzwi, krucyfiks w kruchcie, 2 feretrony, klęczniki i płaskorzeźba ze sceną Zmartwychwstanie zostały wykonane w 1955 roku przez ludowego artystę Konstantego Chojnowskiego. W 1975 roku zostały zamontowane witraże z elementami ludowymi. W 1980 roku dzięki staraniom księdza proboszcza Wacława Czajkowskiego została wykonana polichromia we wnętrzu świątyni, natomiast w 1982 roku zostały odbudowane wieże, i zostały ufundowane dzwony. W 1997 roku została odnowiona polichromia świątyni[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Kwiatek: Polska. Urokliwy świat małych miasteczek. Warszawa: Sport i Turystyka - Muza SA, 2002, s. 317. (pol.).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowogród-Parafia pw. Narodzenia NMP. Diecezja łomżyńska. [dostęp 2014-06-13]. (pol.).