Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
kl.IV-73/82/53 z 21.12.1953[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Wyszyna

Adres

ul św. Józefa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynie

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie gminy Władysławów
Mapa konturowa gminy Władysławów, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu tureckiego
Mapa konturowa powiatu tureckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia52°08′14,7″N 18°23′40,1″E/52,137417 18,394472

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat kościelecki diecezji włocławskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1782 roku. Ufundowana została przez Rafała Gurowskiego kasztelana przemęckiego. Rozbudowana została na początku XX wieku o kaplice pod wezwaniem Świętego Józefa, kruchtę i zakrystię. Odnowiona została w latach 1956–57. Rozwiązania architektoniczne w świątyni – wzniesionej na planie szesnastokąta i pokrytej dachem w formie dzwonu są unikatowe dla świątyń drewnianych. W 2000 roku została otwarta i zbadana w świątyni murowana krypta w formie krzyża. W 2003 roku zostało wykonane nowe pokrycie dachu.

Budowla jest drewniana, reprezentuje styl barokowy, wybudowana została w konstrukcji zrębowej. Świątynia jest orientowana, wzniesiona została na planie regularnego szesnastokąta. Po bokach do świątyni przylegają sześciokątne: kaplica, zakrystia i kruchta. Nakrywają je oddzielne wielokątne namiotowe dachy gontowe. Nawę nakrywa dach gontowy w formie zbliżonej do dwóch nałożonych na siebie dzwonów. Zwieńcza go wieżyczka z blaszanym dachem hełmowym i latarnią. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim, podpartym ośmioma kolumnami korynckimi. Na nim znajduje się rzeźba Oko Opatrzności w glorii z trzema aniołami – symbolami cnót kardynalskich: krzyżem – cierpienie, sercem – miłość i kotwicą – wierność. Wokół chmury i gwiazdy. Chór muzyczny jest podwieszony, umieszczony na nim jest prospekt organowy o półkolistej linii parapetu ozdobiony malowidłem Orła Białego i herbami fundatora. Podłoga została wykonana z desek. Ołtarz główny jest ozdobiony obrazem Matki Bożej Czuwającej, dwa ołtarze boczne i ambona reprezentują styl rokokowy i powstały pod koniec XVIII wieku. Gotycka kamienna chrzcielnica została wykonana w XV wieku i jest ozdobiona geometrycznym ornamentem. Kropielnica jest kamienna. Portrety trumienne rodziny Gurowskich zostały malowane na blasze ołowianej i pochodzą z końca XVIII wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-11-16].
  2. Wyszyna. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2021-11-16].