Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku
A.273/1-3 z dnia z 7.11.1947, z 2.10.1956 i z 21.02.1966[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Chmielnik

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

kościół parafialny

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku

Wezwanie

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Chmielnika
Mapa konturowa Chmielnika, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku”
Położenie na mapie powiatu kieleckiego
Mapa konturowa powiatu kieleckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku”
Położenie na mapie gminy Chmielnik
Mapa konturowa gminy Chmielnik, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku”
50°36′50″N 20°45′15″E/50,613889 20,754167

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielnikurzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Chmielnik w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu chmielnickiego diecezji kieleckiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1730-1783 przez Jerzego Ożarowskiego, oboźnego koronnego, a następnie przez właścicieli Chmielnika, Andrzeja Moszczyńskiego, wojewodę inowrocławskiego i jego małżonkę Elżbietę z Przebędowskich Moszczyńską. Budynek znajduje się na miejscu dawnego zboru kalwińskiego (wybudowanego w 1660 roku) i przekazanego katolikom w 1689 roku. W 1783 roku kościół został konsekrowany przez sufragana sandomierskiego, biskupa Wojciecha Boxę Radoszewskiego.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Fasada budowli posiada trójkątny szczyt w kształcie attyki, na której umieszczony jest monogram Chrystusa Pana. kościół posiada jedną nawę. Nawa składająca się z trzech przęseł, przedzielona jest przez filary przy ścianach i parzyste pilastry. Między filarami znajdują się wnęki mieszczące sześć ołtarzy. Ołtarz główny znajduje się w absydzie i został wykonany z drewna, wykonano go w XVIII wieku. Podzielony jest na dwie kondygnacje. W dolnej znajdują się 4 kolumny, w górnej – dwie. W ołtarzu znajduje się obraz Maryi Niepokalanej stojącej na księżycu, wykonany w 1736 roku. Z jego lewej i prawej strony znajdują się rzeźby świętych Apostołów Piotra i Pawła[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. Zabytki. Chmielnik-Samorządowy Portal Internetowy. [dostęp 2014-07-03]. (pol.).