Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Neratovie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Neratovie
Ilustracja
Kościół w Neratovie
Państwo

 Czechy

Kraj

 hradecki

Miejscowość

Neratov v Orlických horách =

Typ budynku

kościół

Styl architektoniczny

barok

Architekt

nieznany

Rozpoczęcie budowy

1723

Ukończenie budowy

1733

Zniszczono

1945

Położenie na mapie kraju hradeckiego
Mapa konturowa kraju hradeckiego, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Neratovie”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Neratovie”
50,22°N 16,55°E/50,215100 16,550400

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Neratovie – zabytkowy kościół wybudowany w Neratovie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kamień węgielny pod budowę barokowego kościoła położył właściciel majątku Rokytnice Johann Karl hr. von Nostitz-Rhieneck (1673-1740) 14 sierpnia 1723, w wigilię Wniebowzięcia NMP. Stało się to w obecności zarządcy majątku, proboszcza i kapelana, a także mistrza budowlanego Karla Antona Reina, który pochodził z Włoch i osiedlił się w majątku, gdzie się ożenił i miał bliskie związki z właścicielem dominium. Reina wybudował kościół pw. św. Jana Nepomucena w miejscowości Vrchní Orlice, uczestniczył również w powstaniu pałacu w Rokytnicach. Pod koniec życia był budowniczym prałatury klasztoru Hradisko. W 1730 został śmiertelnie ranny podczas budowy kościoła w Neratovie. Został zastąpiony przez budowniczego kłodzkiej twierdzy Jakoba Carova, który rozpoczęte prace zakończył. Kościół konsekrowano w dzień św. Bartłomieja, 24 sierpnia 1733. Drobne roboty budowlane trwały do ​​1749.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół ma 48 m długości, 19 m szerokości i około 18-20 m wysokości. Fasada i wejście główne zorientowane są na południe, prezbiterium na północ. Stare kroniki wskazują, że dzięki tej orientacji promień słońca w Boże Narodzenie o godz. 12.00 nachodził na tabernakulum. Konstrukcja kościoła zawiera wypukłą fasadę z dwiema pochyłymi wieżami, rzut w formie krzyża, wewnątrz widoczne jeszcze wklęsłe wnęki pilastry itp. Jest to obiekt grupy czeskiego baroku z bardzo delikatnym dotykiem pewnej prowincjonalności, co daje rustykalny wygląd. Ivo Kořán swoim studium: „Barok pod Orlickými horami” opisuje kościół w sąsiedztwie, który przypisywany jest włoskiemu architektowi Giovanniemu Battiście Alliprandiemu, który zaprojektował m.in. kościół pw. św. Krzyż w Litomyšlu (1714-1720), znajdujący się bardzo blisko kościoła w Neratovie (podobny plan piętra, koncepcja elewacji i inne cechy). Można również wyrazić przypuszczenie, że architektura opisywanego kościoła jest autorstwa anonimowego naśladowcy projektanta kościoła klasztornego w Litomyšlu (najprawdopodobniej byłby to wówczas mistrz budowniczy Karl Anton Reina). Nad wejściem znajduje się kartusz z herbami: Johanna Karla von Nostitz-Rhieneck (L), fundatora świątyni i jego żony Anny Charlotty Fuchs von Bimbach und Dornheim, wykonany przez kamieniarza z Žamberka[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geschichte Kirche in Neratov. neratov.de. [dostęp 2023-07-01]. (niem.).