Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Węgorzyno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Węgorzyna
Mapa konturowa Węgorzyna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie”
Położenie na mapie powiatu łobeskiego
Mapa konturowa powiatu łobeskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie”
Położenie na mapie gminy Węgorzyno
Mapa konturowa gminy Węgorzyno, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie”
Ziemia53°32′13″N 15°33′29″E/53,536944 15,558056

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynierzymskokatolicki kościół parafialny w Węgorzynie, w powiecie łobeskim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Łobez archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Mieści się przy ulicy Grunwaldzkiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia parafialna została wzniesiona z kamienia narzutowego w XV wieku. Po pożarach, szczególnie w 1593 roku, zatraciła swoją pierwotną formę. W 1750 roku została wybudowana wieża konstrukcji ryglowej, która została wbudowana w korpus kościoła. Kościół został zniszczony w 1945 roku. Odbudowany w latach 1957-1959 (z wyjątkiem wieży). W 2 lata po erygowaniu parafii, w dniu 31 maja 1959 roku, biskup Jerzy Stroba poświęcił świątynię[1]. W 1999 roku została podjęta decyzja o wymianie dachu. Jednak ks. Karol Wójciak i zespół doradców z Rady Parafialnej postanowili odbudować wieżę. Przy pomocy dokumentów przedwojennych zostało wykonane wierne odzwierciedlenie według projektu Macieja Płochowiaka. Zebrane środki finansowe i bezinteresowna pomoc sprawiły, że obecnie świątynia posiada 41-metrową wieżę wraz z hełmem, nakrytą blachą miedzianą oraz nowe empory. Prace zostały zakończone w 2004 roku.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu świątyni znajdują się zrekonstruowane renesansowe empory, ich korpus jest ozdobiony ornamentem okuciowym, wyrzeźbionym w drewnie, a od północy znajdują się 3 przypory[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Widok od południa
2
Wnętrze z ołtarzem
3
Widok z 1909

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie. Urząd Gminy w Węgorzynie. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-08)].
  2. Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie. Niedziela-tygodnik katolicki. [dostęp 2013-02-24].